RIDEX Suspension Control Arm 273C0132
Compatible with VOLVO C30 (533) , VOLVO S40 II (544) , VOLVO V50 (545) Show more info
inc. VAT 21%
In stock 1
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN 273C0132
Make RIDEX
EAN 4059191331758
  • Direct replacement for original equipment.
  • Ensures precise wheel alignment.
  • Improves steering response and stability.
  • Durable construction for extended lifespan.
  • Reduces road noise and vibrations.
  • Designed for optimal vehicle handling.
  • Manufactured to meet high-quality standards.
Steering type
Suspension control arm
Installation side
Front axle on the left
Installation side
bottom
Additional article/Additional info 2
with suspension/control ball joint
Cone size [mm]
+15
External thread 2 [mm]
M14x1,5
Material
Sheet steel
Mass [kg]
5
Quantity per axle
"1"
with rubber bushing
Tapered cone
18"
Cone size [mm]
18"
  • VOLVO
    • C30 (533)
      • D2 (84kW/115PS)
      • D3 (110kW/150PS)
      • D4 (130kW/177PS)
      • 1.6 (74kW/100PS)
      • 1.8 (92kW/125PS)
      • 2.0 (107kW/145PS)
      • 2.4 i (125kW/170PS)
      • T5 (162kW/220PS)
      • 1.6 D (80kW/109PS)
      • 2.0 D (100kW/136PS)
      • D5 (132kW/180PS)
      • T5 (169kW/230PS)
      • 1.8 FlexFuel (92kW/125PS)
      • D5 (120kW/163PS)
      • 2.0 FlexFuel (107kW/146PS)
    • S40 II (544)
      • D3 (110kW/150PS)
      • D4 (130kW/177PS)
      • D2 (84kW/115PS)
      • 2.0 F (107kW/146PS)
      • 2.4 (103kW/140PS)
      • 2.4 (125kW/170PS)
      • T5 (162kW/220PS)
      • 2.0 D (100kW/136PS)
      • T5 AWD (162kW/220PS)
      • 1.8 (92kW/125PS)
      • 1.6 (74kW/101PS)
      • 1.6 D (81kW/110PS)
      • 2.0 (107kW/146PS)
      • D5 (132kW/179PS)
      • T5 (169kW/230PS)
      • T5 AWD (169kW/230PS)
      • 1.8 FlexFuel (92kW/125PS)
      • 2.4 CDI (120kW/163PS)
    • V50 (545)
      • D4 (130kW/177PS)
      • D3 (110kW/150PS)
      • 2.4 (103kW/140PS)
      • 2.4 (125kW/170PS)
      • T5 (162kW/220PS)
      • 2.0 D (100kW/136PS)
      • T5 AWD (162kW/220PS)
      • 1.8 (92kW/125PS)
      • 1.6 (74kW/101PS)
      • 1.6 D (81kW/110PS)
      • 2.0 (107kW/146PS)
      • D5 (132kW/179PS)
      • T5 (169kW/230PS)
      • T5 AWD (169kW/230PS)
      • 1.8 FlexFuel (92kW/125PS)
      • 2.4 Tdi (120kW/163PS)
      • D2 (84kW/114PS)
      • 2.0 FlexFuel (107kW/146PS)
    • C70 II Kabriolets (542)
      • 2.4 (103kW/140PS)
      • 2.4 i (125kW/170PS)
      • T5 (162kW/220PS)
      • D5 (132kW/180PS)
      • T5 (169kW/230PS)
      • 2.0 D (100kW/136PS)
  • FORD
    • C-MAX (DM2)
      • 1.8 (90kW/122PS)
      • 2.0 TDCi (98kW/133PS)
      • 1.6 TDCi (74kW/101PS)
      • 1.6 (74kW/100PS)
      • 1.8 (92kW/125PS)
      • 1.8 Flexifuel (92kW/125PS)
      • 2.0 (107kW/145PS)
      • 1.6 TDCi (66kW/90PS)
      • 1.6 TDCi (80kW/109PS)
      • 2.0 TDCi (100kW/136PS)
      • 2.0 TDCi (81kW/110PS)
      • 1.8 TDCi (85kW/115PS)
      • 2.0 CNG (107kW/145PS)
      • 2.0 LPG (107kW/145PS)
      • 1.6 (85kW/116PS)
    • FOCUS II Turnier (DA_, FFS, DS)
      • 1.6 TDCi (74kW/100PS)
      • 2.0 TDCi (98kW/133PS)
      • 1.4 (59kW/80PS)
      • 1.6 (74kW/100PS)
      • 1.6 Ti (85kW/115PS)
      • 2.0 (107kW/145PS)
      • 1.6 TDCi (80kW/109PS)
      • 2.0 TDCi (100kW/136PS)
      • 1.6 TDCi (66kW/90PS)
      • 1.8 TDCi (85kW/115PS)
      • 1.8 Flexifuel (92kW/125PS)
      • 2.0 TDCi (81kW/110PS)
      • 1.8 (92kW/125PS)
      • 2.0 LPG (107kW/145PS)
      • 1.6 LPG (85kW/115PS)
    • FOCUS II (DA_, HCP, DP)
      • 1.6 TDCi (74kW/100PS)
      • 2.0 TDCi (98kW/133PS)
      • 1.6 (74kW/100PS)
      • 1.6 Ti (85kW/115PS)
      • 2.0 (107kW/145PS)
      • 1.4 (59kW/80PS)
      • 1.6 TDCi (80kW/109PS)
      • 2.0 TDCi (100kW/136PS)
      • 1.6 TDCi (66kW/90PS)
      • 1.8 TDCi (85kW/115PS)
      • 2.5 ST (166kW/225PS)
      • 1.8 Flexifuel (92kW/125PS)
      • 2.0 TDCi (81kW/110PS)
      • 1.8 (92kW/125PS)
      • 2.5 RS (224kW/305PS)
      • 2.0 Flex (107kW/145PS)
      • 2.0 CNG (107kW/145PS)
      • 2.0 LPG (107kW/145PS)
      • 1.6 LPG (85kW/115PS)
    • FOCUS C-MAX (DM2)
      • 2.0 TDCi (98kW/133PS)
      • 1.8 (88kW/120PS)
      • 1.6 TDCi (80kW/109PS)
      • 2.0 TDCi (100kW/136PS)
      • 1.6 (74kW/100PS)
      • 2.0 (107kW/145PS)
      • 1.8 (92kW/125PS)
      • 1.6 Ti (85kW/115PS)
      • 1.6 TDCi (66kW/90PS)
      • 1.8 TDCi (85kW/115PS)
      • 1.8 Flexifuel (92kW/125PS)
      • 1.8 (90kW/122PS)
    • FOCUS II Sedans (DB_, FCH, DH)
      • 1.6 TDCi (74kW/100PS)
      • 1.4 (59kW/80PS)
      • 1.6 (74kW/100PS)
      • 1.6 Ti (85kW/115PS)
      • 2.0 (107kW/145PS)
      • 1.6 TDCi (66kW/90PS)
      • 1.6 TDCi (80kW/109PS)
      • 1.8 TDCi (85kW/115PS)
      • 2.0 TDCi (100kW/136PS)
      • 1.8 Flexifuel (92kW/125PS)
      • 2.0 TDCi (81kW/110PS)
      • 1.8 (92kW/125PS)
    • FOCUS II Kabriolets
      • 1.6 (74kW/100PS)
      • 2.0 (107kW/145PS)
      • 2.0 TDCi (100kW/136PS)