HENGST FILTER Fuel Filter E100KP01 D182
inc. VAT 21%
In stock 150
Delivery 1 day (14.05.2026)
PN E100KP01 D182
Make HENGST FILTER
EAN 4030776085365
  • Brand: HENGST FILTER
  • Part Code: E100KP01 D182
  • Type: Fuel Filter
  • Ensures clean fuel delivery to the engine
  • Protects fuel injectors and engine components from contaminants
  • Helps maintain optimal engine performance and fuel efficiency
  • Designed for reliable and long-lasting filtration
  • Direct fit replacement
Filter assembly
Filter cartridge
Outer diameter [mm]
81
Inner diameter [mm]
24
Height [mm]
1;10
Additional article/Additional information
with gaskets
  • FORD
    • MONDEO IV Turnier (BA7)
      • 2.0 TDCi (100kW/136PS)
      • 2.0 TDCi (96kW/130PS)
      • 2.0 TDCi (103kW/140PS)
      • 2.0 TDCi (85kW/115PS)
    • MONDEO IV (BA7)
      • 2.0 TDCi (100kW/136PS)
      • 2.0 TDCi (96kW/130PS)
      • 2.0 TDCi (103kW/140PS)
      • 2.0 TDCi (85kW/115PS)
    • MONDEO IV Sedans (BA7)
      • 2.0 TDCi (96kW/130PS)
      • 2.0 TDCi (103kW/140PS)
      • 2.0 TDCi (85kW/115PS)
      • 2.0 TDCi (100kW/136PS)
  • VOLVO
    • V60 I (155)
      • D3 / D4 (120kW/163PS)
      • D5 (151kW/205PS)
      • D5 AWD (151kW/205PS)
      • D5 (158kW/215PS)
      • D5 AWD (158kW/215PS)
      • D6 Hybrid AWD (206kW/280PS)
      • D3 (100kW/136PS)
      • D4 AWD (120kW/163PS)
      • D4 (133kW/181PS)
      • D4 AWD (133kW/181PS)
      • D5 (169kW/230PS)
      • D5 AWD (169kW/230PS)
      • D2 (88kW/120PS)
      • D3 (110kW/150PS)
      • D4 (140kW/190PS)
      • D4 AWD (140kW/190PS)
      • D5 (165kW/224PS)
      • D6 Hybrid AWD (206kW/280PS)
      • D5 Hybrid AWD (169kW/230PS)
    • C30 (533)
      • D3 (110kW/150PS)
      • D4 (130kW/177PS)
      • D5 (132kW/180PS)
      • D5 (120kW/163PS)
    • C70 II Kabriolets (542)
      • D3 (110kW/150PS)
      • D4 (130kW/177PS)
      • D5 (132kW/180PS)
      • 2.4 D (120kW/163PS)
    • S40 II (544)
      • D3 (110kW/150PS)
      • D4 (130kW/177PS)
      • D5 (132kW/179PS)
      • 2.4 CDI (120kW/163PS)
    • V50 (545)
      • D4 (130kW/177PS)
      • D3 (110kW/150PS)
      • D5 (132kW/179PS)
      • 2.4 Tdi (120kW/163PS)
    • S80 II (124)
      • D3 / D4 (120kW/163PS)
      • D5 AWD (158kW/215PS)
      • D5 (158kW/215PS)
      • D5 (136kW/185PS)
      • 2.4 D (120kW/163PS)
      • D5 AWD (136kW/185PS)
      • 2.0 TDi (100kW/136PS)
      • D3 (100kW/136PS)
      • 2.4 D (129kW/175PS)
      • D5 (151kW/205PS)
      • D5 AWD (151kW/205PS)
      • D4 (133kW/181PS)
    • V70 III (135)
      • D3 / D4 (120kW/163PS)
      • D5 (158kW/215PS)
      • D5 AWD (158kW/215PS)
      • 2.4 D (120kW/163PS)
      • D5 (136kW/185PS)
      • 2.0 D (100kW/136PS)
      • D5 AWD (136kW/185PS)
      • 2.4 D (129kW/175PS)
      • D5 (151kW/205PS)
      • D5 AWD (151kW/205PS)
      • D4 AWD (120kW/163PS)
      • D3 (100kW/136PS)
      • D4 (133kW/181PS)
      • D4 AWD (133kW/181PS)
      • D2 (88kW/120PS)
      • D3 (110kW/150PS)
    • S60 II (134)
      • D5 (158kW/215PS)
      • D5 AWD (158kW/215PS)
      • D3 (120kW/163PS)
      • D5 (151kW/205PS)
      • D5 AWD (151kW/205PS)
      • D3 (100kW/136PS)
      • D4 (120kW/163PS)
      • D4 (133kW/181PS)
      • D5 (169kW/230PS)
      • D5 AWD (169kW/230PS)
      • D2 (88kW/120PS)
      • D3 (110kW/150PS)
      • D4 (140kW/190PS)
      • D4 AWD (140kW/190PS)
      • D5 (165kW/224PS)
      • D4 Drive-E Polestar (147kW/200PS)
      • D5 Drive-E Polestar (171kW/232PS)
    • XC60 I SUV (156)
      • D5 AWD (158kW/215PS)
      • 2.4 D / D3 / D4 AWD (120kW/163PS)
      • D5 AWD (136kW/185PS)
      • D5 AWD (151kW/205PS)
      • 2.4 D (129kW/175PS)
      • D3 / D4 (120kW/163PS)
      • D3 (100kW/136PS)
      • D4 AWD (133kW/181PS)
      • D4 (133kW/181PS)
      • D5 AWD (169kW/230PS)
      • D3 (110kW/150PS)
      • D4 (140kW/190PS)
      • D4 AWD (140kW/190PS)
      • D5 AWD (162kW/220PS)
    • XC70 II (136)
      • D5 AWD (158kW/215PS)
      • D3 (120kW/163PS)
      • D5 AWD (136kW/185PS)
      • 2.4 D / D4 AWD (120kW/163PS)
      • D5 AWD (151kW/205PS)
      • 2.4 D (129kW/175PS)
      • D4 AWD (133kW/181PS)
      • D4 (133kW/181PS)
      • D5 AWD (162kW/220PS)
      • D5 AWD (169kW/230PS)
    • V40 Hečbeka virsbūve (525)
      • D3 (110kW/150PS)
      • D4 (130kW/177PS)
    • V60 I Cross Country (157)
      • D4 Polestar AWD (147kW/200PS)
      • D4 Polestar AWD (162kW/220PS)
      • D3 (110kW/150PS)
      • D4 (140kW/190PS)
      • D4 AWD (140kW/190PS)
    • S60 II Cross Country (134)
      • D3 (110kW/150PS)
      • D4 (140kW/190PS)
      • D4 AWD (140kW/190PS)
    • XC60 I VAN (156)
      • D3 (100kW/136PS)
      • D4 (120kW/163PS)
      • D4 AWD (120kW/163PS)
      • D5 AWD (158kW/215PS)
    • XC70 II VAN (136)
      • 2.0 D4 (120kW/163PS)
      • 2.4 D4 AWD (120kW/163PS)
      • 2.4 D5 AWD (158kW/215PS)
    • V40 Cross Country (526)
      • D3 (110kW/150PS)
      • D4 (130kW/177PS)