RIDEX Stabilizator Link Rod 3229S0085
inc. VAT 21%
In stock 2
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN 3229S0085
Make RIDEX
EAN 4059191325733
  • Direct replacement for original equipment.
  • Enhances vehicle stability and handling.
  • Reduces body roll during turns.
  • Constructed with high-quality materials for durability.
  • Ensures precise connection between stabilizer bar and suspension.
  • Designed for a secure and reliable fit.
  • Contributes to a smoother driving experience.
Installation side
Double rear axle
Length [mm]
+170
Diameter 3 [mm]
+10
Thread size 1
M12x1.25
Thread size 2
M12x1.25
Strut
Tie rod
  • KIA
    • CEE'D SW (ED)
      • 1.4 CVVT (66kW/90PS)
      • 1.6 CVVT (92kW/125PS)
      • 1.4 (77kW/105PS)
      • 1.6 (85kW/115PS)
      • 1.6 CRDi 128 (94kW/128PS)
      • 1.4 (80kW/109PS)
      • 1.6 (90kW/122PS)
      • 2.0 (105kW/143PS)
      • 1.6 CRDi 90 (66kW/90PS)
      • 1.6 CRDi 115 (85kW/115PS)
      • 2.0 CRDi 140 (103kW/140PS)
      • 1.6 (93kW/126PS)
    • CEE'D Hečbeka virsbūve (ED)
      • 1.4 CVVT (66kW/90PS)
      • 1.6 CVVT (92kW/125PS)
      • 1.6 CRDi 128 (94kW/128PS)
      • 1.6 (85kW/115PS)
      • 1.4 (77kW/105PS)
      • 1.4 (80kW/109PS)
      • 1.6 (90kW/122PS)
      • 2.0 (105kW/143PS)
      • 1.6 CRDi 90 (66kW/90PS)
      • 1.6 CRDi 115 (85kW/115PS)
      • 2.0 CRDi 140 (103kW/140PS)
      • 1.6 (93kW/126PS)
      • 2.0 CRDi (100kW/136PS)
    • PRO CEE'D (ED)
      • 1.6 CVVT (92kW/125PS)
      • 1.6 CRDi 128 (94kW/128PS)
      • 1.4 (77kW/105PS)
      • 1.4 (80kW/109PS)
      • 1.6 (90kW/122PS)
      • 2.0 (105kW/143PS)
      • 1.6 CRDi 90 (66kW/90PS)
      • 1.6 CRDi 115 (85kW/115PS)
      • 2.0 CRDi 140 (103kW/140PS)
      • 1.6 (93kW/126PS)
      • 1.4 CVVT (66kW/90PS)
      • 2.0 LPG (105kW/143PS)
  • HYUNDAI
    • i30 Universālis (FD)
      • 1.4 (77kW/105PS)
      • 1.6 CRDi (94kW/128PS)
      • 1.6 (90kW/122PS)
      • 2.0 (105kW/143PS)
      • 1.6 CRDi (85kW/116PS)
      • 1.6 (85kW/116PS)
      • 1.6 CRDi (66kW/90PS)
      • 2.0 CRDi (103kW/140PS)
      • 1.6 (93kW/126PS)
      • 1.4 (80kW/109PS)
      • 2.0 CRDi (100kW/136PS)
    • i30 (FD)
      • 1.6 CRDi (94kW/128PS)
      • 1.4 (80kW/109PS)
      • 1.6 (90kW/122PS)
      • 2.0 (105kW/143PS)
      • 1.6 CRDi (85kW/116PS)
      • 2.0 CRDi (103kW/140PS)
      • 1.4 (77kW/105PS)
      • 1.6 (85kW/116PS)
      • 1.6 CRDi (66kW/90PS)
      • 1.6 (93kW/126PS)
      • 2.0 CRDi (100kW/136PS)
    • ELANTRA IV Sedans (HD)
      • 2.0 CVVT (103kW/140PS)