CORTECO Crankshaft Seal 20036307B
Compatible with BMW 3 Touring (E91) , BMW 5 (F10) , BMW 6 Kabriolets (F12) Show more info
High-quality crankshaft seal by CORTECO for reliable engine performance and leak prevention.
inc. VAT 21%
In stock 16
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN 20036307B
Make CORTECO
EAN 3358960530356
  • Durable crankshaft seal by CORTECO
  • Part code: 20036307B
  • Prevents oil leaks effectively
  • Ensures optimal engine lubrication
  • Built for long-lasting performance
Installation side
On the gearbox side
Height [mm]
8
Outer diameter [mm]
1;10
Inner diameter [mm]
90°
Material
FPM (Fluoro Rubber)
OE-number
Cutting type
Left turn
  • BMW
    • 3 Touring (E91)
      • 325 i (155kW/211PS)
      • 325 i xDrive (160kW/218PS)
      • 330 i xDrive (200kW/272PS)
    • 5 (F10)
      • 520 i (120kW/163PS)
      • 520 i (135kW/184PS)
      • 528 i (180kW/245PS)
      • 528 i xDrive (180kW/245PS)
      • 530 i (200kW/272PS)
      • 523 i (150kW/204PS)
      • 528 i (190kW/258PS)
    • 6 Kabriolets (F12)
      • 640 i (235kW/320PS)
      • 640 i xDrive (235kW/320PS)
    • 6 Coupe (F13)
      • 640 i (235kW/320PS)
      • 640 i xDrive (235kW/320PS)
    • 1 (F20)
      • 125 i (160kW/218PS)
      • 125 i (175kW/238PS)
    • X1 (E84)
      • xDrive 28 i (180kW/245PS)
      • sDrive 20 i (135kW/184PS)
      • xDrive 20 i (135kW/184PS)
      • sDrive 16 i (105kW/143PS)
    • 5 Touring (F11)
      • 520 i (135kW/184PS)
      • 528 i (180kW/245PS)
      • 528 i xDrive (180kW/245PS)
      • 530 i (200kW/272PS)
      • 523 i (150kW/204PS)
      • 528 i (190kW/258PS)
    • Z4 Roadster (E89)
      • sDrive 20 i (135kW/184PS)
      • sDrive 28 i (180kW/245PS)
      • sDrive 18 i (115kW/156PS)
    • X3 (F25)
      • xDrive 20 i (135kW/184PS)
      • xDrive 28 i (180kW/245PS)
      • sDrive 20 i (135kW/184PS)
    • 3 (F30, F80)
      • 328 i (180kW/245PS)
      • 320 i (135kW/184PS)
      • 320 i xDrive (135kW/184PS)
      • 328 i xDrive (180kW/245PS)
      • M3 (317kW/431PS)
    • 1 Coupe (E82)
      • 125 i (160kW/218PS)
    • 5 (E60)
      • 525 i xDrive (160kW/218PS)
      • 530 i xDrive (200kW/272PS)
    • 5 Touring (E61)
      • 525 i xDrive (160kW/218PS)
      • 530 i xDrive (200kW/272PS)
    • 3 (E90)
      • 325 i xDrive (160kW/218PS)
      • 330 i xDrive (200kW/272PS)
    • 3 Coupe (E92)
      • 325 i xDrive (160kW/218PS)
      • 330 i xDrive (200kW/272PS)
    • 4 Coupe (F32, F82)
      • 420 i (135kW/184PS)
      • 420 i xDrive (135kW/184PS)
      • 428 i (180kW/245PS)
      • 428 i xDrive (180kW/245PS)
      • M4 (317kW/431PS)
      • M4 CS (338kW/460PS)
    • 3 Touring (F31)
      • 320 i (135kW/184PS)
      • 328 i (180kW/245PS)
      • 328 i xDrive (180kW/245PS)
      • 320 i xDrive (135kW/184PS)
    • 4 Kabriolets (F33, F83)
      • 428 i (180kW/245PS)
      • 428 i xDrive (180kW/245PS)
      • M4 (317kW/431PS)
      • 420 i (135kW/184PS)
    • 1 (F21)
      • 125 i (160kW/218PS)
      • 125 i (175kW/238PS)
      • M 135 i (240kW/326PS)
      • M 135 i xDrive (240kW/326PS)
    • 3 Gran Turismo (F34)
      • 320 i (135kW/184PS)
      • 328 i (180kW/245PS)
      • 320 i xDrive (135kW/184PS)
      • 328 i xDrive (180kW/245PS)
    • 4 Gran Coupe (F36)
      • 420 i (135kW/184PS)
      • 428 i (180kW/245PS)
      • 428 i xDrive (180kW/245PS)
      • 420 i xDrive (135kW/184PS)
    • X4 (F26)
      • xDrive 20 i (135kW/184PS)
      • xDrive 28 i (180kW/245PS)
    • 2 Coupe (F22, F87)
      • 228 i (180kW/245PS)
      • M2 Competition (302kW/411PS)
    • 7 (F01, F02, F03, F04)
      • 740 i, Li xDrive (235kW/320PS)
    • 2 Kabriolets (F23)
      • 228 i (180kW/245PS)
      • M 235 i xDrive (240kW/326PS)
    • X6 (F16, F86)
      • xDrive 35 i (240kW/326PS)