PN TED52240
Make TEDGUM
EAN 5902275522407
  • Ensures precise wheel alignment adjustment
  • Helps maintain optimal handling and steering
  • Reduces uneven tire wear
  • Improves vehicle stability
  • Durable construction for long-lasting performance
  • Designed for accurate camber and caster correction
  • Essential for vehicle safety and performance
Wrench size
18"
Length of the screw under the head [mm]
108
Thread size
M12X1,5
Quality/Class
10.9
Mass [kg]
0,164
Surface
Zinc-coated
Installation side
Double rear axle
Thread length [mm]
+35
Installation side
inside
Steering type
Transverse arm
bottom
Additional article/Additional info 2
with a nut
with an additional washer
  • VW
    • PHAETON (3D1, 3D2, 3D3, 3D4, 3D6, 3D7, 3D8, 3D9)
      • 6.0 W12 4motion (309kW/420PS)
      • 3.2 V6 (177kW/241PS)
      • 5.0 V10 TDI 4motion (230kW/313PS)
      • 4.2 V8 4motion (246kW/335PS)
      • 3.2 V6 4motion (177kW/241PS)
      • 3.0 V6 TDI 4motion (165kW/224PS)
      • 6.0 W12 4motion (331kW/450PS)
      • 3.6 V6 4motion (206kW/280PS)
      • 3.0 V6 TDI 4motion (176kW/240PS)
      • 3.0 V6 TDI 4motion (171kW/233PS)
      • 3.0 V6 TDI 4motion (180kW/245PS)
  • AUDI
    • A8 D3 (4E2, 4E8)
      • 4.2 quattro (246kW/335PS)
      • 3.7 quattro (206kW/280PS)
      • 4.0 TDI quattro (202kW/275PS)
      • 3.0 (162kW/220PS)
      • 6.0 W12 quattro (331kW/450PS)
      • 3.0 TDI quattro (171kW/233PS)
      • 3.2 FSI (191kW/260PS)
      • 3.2 FSI quattro (191kW/260PS)
      • 4.2 TDI quattro (235kW/320PS)
      • 3.0 (160kW/218PS)
      • 3.0 TDI quattro (155kW/211PS)
      • S8 quattro (331kW/450PS)
      • 4.2 TDI quattro (240kW/326PS)
      • 4.2 FSI quattro (257kW/350PS)
      • 2.8 FSI (154kW/210PS)
      • 3.0 quattro (162kW/220PS)