GATES Belt Tensioner Kit K016PK1000
Compatible with PEUGEOT 407 (6D_) , PEUGEOT 307 (3A/C) , PEUGEOT 307 SW (3H) Show more info
inc. VAT 21%
In stock 1
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN K016PK1000
Make GATES
EAN 5414465071027
  • Ensures proper serpentine belt tension.
  • Designed for optimal performance and durability.
  • Includes all necessary components for installation.
  • Manufactured by GATES, a trusted automotive brand.
  • Helps maintain efficient operation of engine accessories.
  • Contributes to the longevity of the serpentine belt.
  • Meets or exceeds original equipment standards.
  • PEUGEOT
    • 407 (6D_)
      • 2.0 Bioflex (6DRFJB) (103kW/140PS)
      • 2.0 (6DRFNB, 6DRFNE) (100kW/136PS)
      • 2.2 (6D3FZE, 6D3FZH) (116kW/158PS)
      • 1.8 16V (6D6FYC) (92kW/125PS)
      • 2.0 16V (6DRFJC, 6DRFJE, 6DRFJF) (103kW/140PS)
      • 2.2 16V (6D3FYH, 6D3FYE) (120kW/163PS)
      • 2.0 Flex (6DRFJB) (103kW/140PS)
    • 307 (3A/C)
      • 2.0 16V (100kW/136PS)
      • 2.0 16V (103kW/140PS)
    • 307 SW (3H)
      • 2.0 16V (100kW/136PS)
      • 2.0 16V (103kW/140PS)
    • 307 CC (3B)
      • 2.0 16V (100kW/136PS)
      • 2.0 16V (103kW/140PS)
    • 307 Break (3E)
      • 2.0 (100kW/136PS)
      • 2.0 16V (103kW/140PS)
    • 407 SW (6E_, 6D_)
      • 2.0 (100kW/136PS)
      • 2.2 (116kW/158PS)
      • 1.8 16V (92kW/125PS)
      • 2.0 16V (103kW/140PS)
      • 2.2 16V (120kW/163PS)
      • 2.0 Bioflex (103kW/140PS)
      • 2.0 Flex (103kW/140PS)
    • 407 Coupe (6C_)
      • 2.2 16V (120kW/163PS)
    • 607 (9D, 9U)
      • 2.2 16V (120kW/163PS)
    • 807 (EB_)
      • 2.0 16V (103kW/140PS)
    • EXPERT TEPEE (VF3X_)
      • 2.0 16V (103kW/140PS)
    • EXPERT Furgons (VF3A_, VF3U_, VF3X_)
      • 2.0 16V (103kW/140PS)
    • 308 I (4A_, 4C_)
      • 2.0 Bioflex (103kW/140PS)
    • 308 CC (4B_)
      • 2.0 CVVT (103kW/140PS)
    • EXPERT Platforma/Šasija
      • 2.0 16V (X_RFH) (103kW/140PS)
    • 308 SW I (4E_, 4H_)
      • 2.0 (103kW/140PS)
  • CITROËN
    • C4 I (LC_)
      • 2.0 16V (100kW/136PS)
      • 2.0 16V (103kW/140PS)
    • C4 Coupe (LA_)
      • 2.0 16V (100kW/136PS)
    • C5 II (RC_)
      • 2.0 16V (RCRFJB, RCRFJC) (103kW/140PS)
      • 1.8 16V (92kW/125PS)
    • C5 II Break (RE_)
      • 2.0 16V (RERFJB, RERFJC) (103kW/140PS)
      • 1.8 16V (RE6FYB) (92kW/125PS)
    • C8 (EA_, EB_)
      • 2.0 16V (103kW/140PS)
    • C4 PICASSO I Lielas ietilpības automobilis (UD_)
      • 1.8 i 16V (92kW/125PS)
      • 2.0 i 16V (103kW/140PS)
    • JUMPY II (VF7)
      • 2.0 i (103kW/140PS)
    • JUMPY II Furgons
      • 2.0 i (103kW/140PS)
    • C4 GRAND PICASSO I (UA_)
      • 1.8 i 16V (92kW/125PS)
      • 2.0 i 16V (103kW/140PS)
    • C5 III (RD_)
      • 1.8 16V (RD6FXC) (92kW/125PS)
      • 2.0 16V (RDRFJC, RDRFJF) (103kW/140PS)
    • C5 III Break (RW_)
      • 1.8 i 16V (RW6FYC) (92kW/125PS)
      • 2.0 i 16V (RWRFJC, RWRFJF) (103kW/140PS)
    • C5 II Furgons/Universālis (RE_)
    • C8 Van (EA_, EB_)
      • 2.0 (EBRFJC) (103kW/140PS)