PN ADA102103
Make BLUE PRINT
EAN 5050063600988
  • Ensures superior engine protection
  • Removes harmful contaminants from oil
  • Promotes optimal engine performance
  • Designed for durability and longevity
  • Easy to install
  • Meets high filtration standards
Filter assembly
Filter cartridge
Height [mm]
1;10
Inner diameter [mm]
24
Outer diameter [mm]
82
Additional article/Additional info 2
with sealing ring
  • VW
    • PASSAT B3/B4 (3A2, 35I)
      • 2.8 VR6 (128kW/174PS)
    • GOLF III (1H1)
      • 2.8 VR6 (128kW/174PS)
      • 2.9 VR6 Syncro (1HX1) (140kW/190PS)
      • 2.8 VR6 (120kW/163PS)
    • VENTO (1H2)
      • 2.8 VR6 (128kW/174PS)
    • PASSAT B3/B4 Variant (3A5, 35I)
      • 2.8 VR6 (128kW/174PS)
      • 2.9 VR6 Syncro (135kW/184PS)
    • SHARAN (7M8, 7M9, 7M6)
      • 2.8 VR6 (128kW/174PS)
      • 2.8 VR6 Syncro (128kW/174PS)
    • PASSAT B5 (3B2)
      • 2.3 VR5 (110kW/150PS)
      • 2.3 VR5 Syncro/4motion (110kW/150PS)
    • GOLF III Variant (1H5)
      • 2.9 VR6 Syncro (140kW/190PS)
    • PASSAT B5 Variant (3B5)
      • 2.3 VR5 (110kW/150PS)
    • TRANSPORTER T4 Autobuss (70B, 70C, 7DB, 7DK, 70J, 70K, 7DC,
      • 2.8 VR 6 (103kW/140PS)
    • PASSAT B5.5 (3B3)
      • 2.3 V5 (125kW/170PS)
      • 2.3 V5 4motion (125kW/170PS)
      • 4.0 W8 4motion (202kW/275PS)
    • PASSAT B5.5 Variant (3B6)
      • 2.3 VR5 (125kW/170PS)
      • 2.3 VR5 4motion (125kW/170PS)
      • 4.0 W8 4motion (202kW/275PS)
    • PHAETON (3D1, 3D2, 3D3, 3D4, 3D6, 3D7, 3D8, 3D9)
      • 6.0 W12 4motion (309kW/420PS)
      • 3.2 V6 (177kW/241PS)
      • 3.2 V6 4motion (177kW/241PS)
      • 6.0 W12 4motion (331kW/450PS)
      • 3.6 V6 4motion (206kW/280PS)
    • TOUAREG (7LA, 7L6, 7L7)
      • 3.2 V6 (162kW/220PS)
      • 4.2 V8 (228kW/310PS)
      • 3.2 V6 (177kW/241PS)
      • 3.6 V6 FSI (206kW/280PS)
    • TRANSPORTER T5 Autobuss (7HB, 7HJ, 7EB, 7EJ)
      • VR6 3.2 (173kW/235PS)
      • 3.2 V6 4motion (173kW/235PS)
    • TRANSPORTER T5 Furgons (7HA, 7HH, 7EA, 7EH)
      • VR6 3.2 (173kW/235PS)
      • VR6 3.2 4motion (173kW/235PS)
    • TRANSPORTER T5 Platforma/Šasija (7JD, 7JE, 7JL, 7JY, 7JZ, 7F
      • VR6 3.2 (173kW/235PS)
    • MULTIVAN T5 (7HM, 7HN, 7HF, 7EF, 7EM, 7EN)
      • VR6 3.2 (173kW/235PS)
    • TOUAREG (7P5, 7P6)
      • 3.6 V6 FSI (206kW/280PS)
    • SHARAN VAN (7M_)
      • 2.8 VR6 (7M8) (128kW/174PS)
  • FORD
    • GALAXY I (WGR)
      • 2.0 i (85kW/116PS)
      • 2.8 i V6 (128kW/174PS)
      • 2.8 i V6 4x4 (128kW/174PS)
    • GALAXY MK I VAN (WGR)
      • 2.0 (85kW/116PS)
      • 2.8 (128kW/174PS)
  • AUDI
    • A8 D2 (4D2, 4D8)
      • 2.8 (142kW/193PS)
      • 2.8 quattro (142kW/193PS)
      • 4.2 quattro (228kW/310PS)
      • 3.7 quattro (191kW/260PS)
      • 3.7 (191kW/260PS)
      • S8 quattro (265kW/360PS)
      • 4.2 quattro (175kW/238PS)
    • Q7 (4LB)
      • 3.6 FSI quattro (206kW/280PS)
    • Q7 Van (4LB)
  • SKODA
    • OCTAVIA II Combi (1Z5)
      • 2.0 TDI 16V 4x4 (103kW/140PS)
      • 1.9 TDI (77kW/105PS)
      • 2.0 TDI 16V (103kW/140PS)
      • 1.9 TDI 4x4 (77kW/105PS)
      • 2.0 TDI 4x4 (103kW/140PS)
      • 2.0 TDI (103kW/140PS)
      • 2.0 TDI RS (125kW/170PS)
      • 2.0 TDI 16V (100kW/136PS)
    • OCTAVIA II (1Z3)
      • 1.9 TDI (77kW/105PS)
      • 2.0 TDI 16V (103kW/140PS)
      • 2.0 TDI (103kW/140PS)
      • 2.0 TDI RS (125kW/170PS)
      • 2.0 TDI (100kW/136PS)
  • MERCEDES-BENZ
    • V-CLASS (638/2)
      • V 280 (638.244, 638.294) (128kW/174PS)
  • JEEP
    • GRAND CHEROKEE II (WJ, WG)
      • 3.1 TD 4x4 (103kW/140PS)
  • PORSCHE
    • CAYENNE (9PA)
      • 3.2 (184kW/250PS)
      • 3.6 (213kW/290PS)
      • 3.2 (177kW/241PS)
    • CAYENNE (92A)
      • 3.6 (220kW/300PS)