TRW JGM1120T Shock Absorbers
Compatible with MERCEDES-BENZ E-CLASS (W212) , MERCEDES-BENZ E-CLASS T-Model (S212) ,
inc. VAT 21%
In stock 12
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN JGM1120T
Make TRW
EAN 3322938313821
  • Direct fit replacement for original equipment
  • Engineered for optimal ride comfort and handling
  • Durable construction for long-lasting performance
  • Helps maintain vehicle stability and control
  • Reduces wear on other suspension components
  • Designed to meet stringent quality standards
  • Reliable performance for everyday driving
Installation side
Front axle
Shock Absorber-Mounting Type
lower axle
Length 1 [mm]
595
Length 2 [mm]
426
Piston rod diameter [mm]
+25
Quantity per axle
"1"
Substance of Very High Concern
Information is not available, please contact the manufacturer!
  • MERCEDES-BENZ
    • E-CLASS (W212)
      • E 300 CDI / BlueTEC (212.020, 212.021, 212.027) (170kW/231PS)
      • E 350 CDI (212.023) (195kW/265PS)
      • E 200 NGT (212.041) (120kW/163PS)
      • E 63 AMG (212.074) (386kW/525PS)
      • E 300 (212.054) (170kW/231PS)
      • E 500 (212.073) (300kW/408PS)
      • E 300 (212.055) (185kW/252PS)
      • E 250 CGI (212.047, 212.147) (150kW/204PS)
      • E 350 CGI (212.057) (215kW/292PS)
      • E 220 CDI / BlueTEC (212.001, 212.002) (125kW/170PS)
      • E 250 CDI / BlueTEC (212.003, 212.004) (150kW/204PS)
      • E 350 BlueTEC (212.024) (155kW/211PS)
      • E 350 CDI (212.025) (170kW/231PS)
      • E 200 CDI / BlueTEC (212.005, 212.006) (100kW/136PS)
      • E 200 CGI (212.048, 212.148) (135kW/184PS)
      • E 63 AMG (212.077) (386kW/525PS)
      • E 250 (212.036) (155kW/211PS)
      • E 300 CDI (212.020) (150kW/204PS)
      • E 350 (212.056) (200kW/272PS)
      • E 300 Hybrid / BlueTEC Hybrid (212.098) (150kW/204PS)
      • E 63 AMG (212.074) (410kW/558PS)
      • E 220 CDI (120kW/163PS)
      • E 63 AMG (212.075) (430kW/585PS)
      • E 400 (212.065) (245kW/333PS)
      • E 350 BlueTEC (185kW/252PS)
      • E 200 NGT (212.035) (115kW/156PS)
      • E 350 BlueTEC (212.026) (190kW/258PS)
      • E 400 (212.061) (245kW/333PS)
    • E-CLASS T-Model (S212)
      • E 350 (212.256) (200kW/272PS)
      • E 63 AMG (212.274) (386kW/525PS)
      • E 350 CDI (212.223) (195kW/265PS)
      • E 350 CDI 4-matic (212.293) (195kW/265PS)
      • E 500 4-matic (212.291) (300kW/408PS)
      • E 500 (212.273) (300kW/408PS)
      • E 350 (212.259) (225kW/306PS)
      • E 350 4-matic (212.288) (225kW/306PS)
      • E 250 CDI / BlueTEC 4-matic (212.282, 212.297) (150kW/204PS)
      • E 300 4-matic (212.280) (185kW/252PS)
      • E 300 (212.255) (185kW/252PS)
      • E 200 CDI / BlueTEC (212.205, 212.206) (100kW/136PS)
      • E 220 CDI / BlueTEC (212.202, 212.201) (125kW/170PS)
      • E 250 CDI / BlueTEC (212.203, 212.204) (150kW/204PS)
      • E 350 CDI (212.225) (170kW/231PS)
      • E 350 CDI 4-matic (212.289) (170kW/231PS)
      • E 200 CGI (212.248) (135kW/184PS)
      • E 250 CGI (212.247) (150kW/204PS)
      • E 350 4-matic (212.287) (200kW/272PS)
      • E 350 CGI (212.257) (215kW/292PS)
      • E 500 (212.272) (285kW/388PS)
      • E 63 AMG (212.277) (386kW/525PS)
      • E 350 BlueTEC (212.224) (155kW/211PS)
      • E 220 CDI (212.202) (120kW/163PS)
      • E 300 CDI (212.220) (150kW/204PS)
      • E 300 CDI / BlueTEC (212.227, 212.221) (170kW/231PS)
      • E 63 AMG (212.274) (410kW/558PS)
      • E 63 AMG 4-matic (212.276) (430kW/585PS)
      • E 300 Hybrid / BlueTEC Hybrid (212.298) (150kW/204PS)
      • E 63 AMG 4-matic (212.292) (410kW/558PS)
      • E 63 AMG (212.275) (430kW/585PS)
      • E 400 (212.265) (245kW/333PS)
      • E 400 4-matic (212.267) (245kW/333PS)
      • E 350 BlueTEC (185kW/252PS)
      • E 350 BlueTEC 4-matic (212.294) (185kW/252PS)
      • E 200 (212.234) (135kW/184PS)
      • E 250 (212.236) (155kW/211PS)
      • E 300 (212.254) (170kW/231PS)
      • E 350 BlueTEC (212.226) (190kW/258PS)
      • E 400 (212.261) (245kW/333PS)
      • E 220 BlueTEC 4-matic (212.211) (125kW/170PS)