Brembo Brake Caliper BHN1000E
inc. VAT 21%
In stock 2
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN BHN1000E
Make TRW
EAN 3322937988525
  • Direct fit for specified vehicle models
  • Ensures proper brake pad engagement
  • Contributes to consistent braking force
  • Durable construction for longevity
  • Restores braking system performance
  • Designed for reliable stopping power
Manufacturer's restriction
TRW
Brake caliper type
Floating caliper
Brake caliper type
Brake caliper with integrated parking brake mechanism
Material
Aluminum
Piston diameter [mm]
3/8"
cross-reference numbers
BHN999E
Substance of Very High Concern
Information is not available, please contact the manufacturer!
  • PEUGEOT
    • 5008 (0U_, 0E_)
      • 1.6 HDi (82kW/112PS)
      • 2.0 HDi 136 / BlueHDi 136 (100kW/136PS)
      • 1.6 16V (88kW/120PS)
      • 1.6 16V (115kW/156PS)
      • 1.6 HDi (80kW/110PS)
      • 2.0 HDi 150 / BlueHDi 150 (110kW/150PS)
      • 2.0 HDi (120kW/163PS)
      • 1.6 HDi (84kW/114PS)
      • 1.6 THP 150 (110kW/150PS)
      • 1.6 THP 163 (120kW/163PS)
      • 1.6 BlueHDi 120 (88kW/120PS)
      • 1.2 (96kW/131PS)
      • 1.6 THP 165 (121kW/165PS)
      • 1.6 BlueHDi 115 (85kW/116PS)
    • 3008 I Lielas ietilpības automobilis (0U_)
      • 2.0 HDi Hybrid4 (0URHCA) (147kW/200PS)
    • 508 I (8D_)
      • 2.0 HDi Hybrid4 AWC (147kW/200PS)
    • 508 SW I (8E_)
      • 2.0 HDi RXH Hybrid4 (147kW/200PS)
    • 5008 I Van (0U_)
      • HDi (0U9HR8) (82kW/111PS)
  • CITROËN
    • DS5
      • 1.6 THP 155 (115kW/156PS)
      • 1.6 THP 200 (147kW/200PS)
      • 1.6 HDi 110 (82kW/112PS)
      • 2.0 HDi 165 (120kW/163PS)
      • 2.0 BlueHDi 180 (133kW/180PS)
      • 2.0 HDi 200 Hybrid4 Visu riteņu piedziņa (147kW/200PS)
      • 1.6 HDi 115 (84kW/114PS)
      • 2.0 HDi 135 (100kW/136PS)
      • 1.6 THP 150 (110kW/150PS)
      • 1.6 HDi (85kW/115PS)
      • 1.6 BlueHDi 120 (88kW/120PS)
      • 2.0 BlueHDi 150 (110kW/150PS)
  • DS
    • DS 5 (KF_)
      • 1.6 THP 210 (155kW/210PS)
      • 1.6 BlueHDi 120 (88kW/120PS)
      • 1.6 THP 165 (KF5GZT) (121kW/165PS)