GATES CHK1036M Timing Chain Kit
Complete timing chain kit for reliable engine timing. Ensures optimal performance and longevity.
inc. VAT 21%
In stock 2
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN CHK1036M
Make GATES
EAN 5400608682397
  • Includes all necessary components for a complete timing chain replacement.
  • Ensures precise synchronization between camshaft and crankshaft.
  • Manufactured to meet or exceed OE specifications for durability.
  • Helps maintain optimal engine performance and fuel efficiency.
  • Critical for preventing potential engine damage due to timing issues.
  • Designed for specific vehicle applications for a guaranteed fit.
  • Recommended for routine maintenance to ensure engine longevity.
Additional article/Additional information
with crankshaft gear
with oil pump gear
  • BMW
    • 2 Active Tourer (F45)
      • 218 i (100kW/136PS)
      • 216 i (75kW/102PS)
      • 225 xe Plug-in-Hybrid (165kW/224PS)
      • 216 i (80kW/109PS)
      • 218 i (103kW/140PS)
      • 225 xe Plug-in-Hybrid (162kW/220PS)
    • 2 Coupe (F22, F87)
      • 218 i (100kW/136PS)
    • 2 Kabriolets (F23)
      • 218 i (100kW/136PS)
    • 1 (F21)
      • 116 i (80kW/109PS)
      • 118 i (100kW/136PS)
    • 1 (F20)
      • 116 i (80kW/109PS)
      • 118 i (100kW/136PS)
    • 2 Gran Tourer (F46)
      • 218 i (100kW/136PS)
      • 216 i (75kW/102PS)
      • 218 i (103kW/140PS)
      • 216 i (80kW/109PS)
    • 3 (F30, F80)
      • 318 i (100kW/136PS)
    • 3 Touring (F31)
      • 318 i (100kW/136PS)
    • 4 Gran Coupe (F36)
      • 418 i (100kW/136PS)
    • X1 (F48)
      • sDrive 18 i (100kW/136PS)
      • sDrive 18 i (103kW/140PS)
      • xDrive 25 e Plug-in-Hybrid (162kW/220PS)
    • 4 Coupe (F32, F82)
      • 418 i (100kW/136PS)
    • 2 Active Tourer Van (F45)
      • 218 i (103kW/140PS)
    • 2 Gran Tourer Van (F46)
      • 218 i (103kW/140PS)
    • 2 Gran Coupe (F44)
      • 218 i (103kW/140PS)
      • 218 i (100kW/136PS)
    • X2 (F39)