GATES TVD1151A Crankshaft Pulley
inc. VAT 21%
In stock 4
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN TVD1151A
Make GATES
EAN 5400608076868
  • Direct fit for specific vehicle applications
  • Durable construction for extended service life
  • Ensures accurate engine timing
  • Drives essential engine accessories
  • Manufactured by GATES, a trusted brand
  • Meets or exceeds OE specifications
Number of grooves
6
Outer diameter [mm]
146
Inner diameter [mm]
3+2
Width [mm]
27,5
  • MERCEDES-BENZ
    • C-CLASS T-Model (S203)
      • C 220 CDI (203.208) (100kW/136PS)
      • C 200 CDI (203.204) (85kW/116PS)
      • C 220 CDI (203.206, 203.208) (105kW/143PS)
      • C 270 CDI (203.216) (125kW/170PS)
      • C 200 CDI (203.204) (75kW/102PS)
      • C 200 CDI (203.207) (90kW/122PS)
      • C 220 CDI (203.208) (110kW/150PS)
      • C 270 CDI (203.216) (120kW/163PS)
    • E-CLASS T-Model (S210)
      • E 270 T CDI (120kW/163PS)
      • E 220 T CDI (210.206) (92kW/125PS)
      • E 270 T CDI (210.216) (125kW/170PS)
      • E 220 T CDI (210.206) (105kW/143PS)
    • E-CLASS (W210)
      • E 220 CDI (210.006) (92kW/125PS)
      • E 200 CDI (210.007) (75kW/102PS)
      • E 200 CDI (210.007) (85kW/116PS)
      • E 220 CDI (210.006) (105kW/143PS)
      • E 270 CDI (210.016) (125kW/170PS)
    • M-CLASS (W163)
      • ML 270 CDI (163.113) (120kW/163PS)
    • C-CLASS (W203)
      • C 200 CDI (203.004) (85kW/116PS)
      • C 270 CDI (203.016) (125kW/170PS)
      • C 220 CDI (203.006, 203.008) (105kW/143PS)
      • C 200 CDI (203.004) (75kW/102PS)
      • C 200 CDI (203.007) (90kW/122PS)
      • C 220 CDI (203.008) (110kW/150PS)
      • C 220 CDI (203.006) (100kW/136PS)
      • C 270 CDI (203.016) (120kW/163PS)
    • SPRINTER 2-t Autobuss (B901, B902)
      • 216 CDI (902.671, 902.672) (115kW/156PS)
    • SPRINTER 3-t Autobuss (B903)
      • 316 CDI (903.671, 903.672, 903.673) (115kW/156PS)
      • 316 CDI 4x4 (903.672, 903.673) (115kW/156PS)
    • SPRINTER 2-t Furgons (B901, B902)
      • 216 CDI (902.661, 902.662) (115kW/156PS)
    • SPRINTER 2-t Platforma/Šasija (B901, B902)
      • 216 CDI (902.611, 902.612, 902.621, 902.622) (115kW/156PS)
    • SPRINTER 3-t Furgons (B903)
      • 316 CDI (903.661, 903.662, 903.663) (115kW/156PS)
      • 316 CDI 4x4 (903.662, 903.663) (115kW/156PS)
    • SPRINTER 3-t Platforma/Šasija (B903)
      • 316 CDI (903.611, 903.612, 903.613, 903.621, 903.622,... (115kW/156PS)
      • 316 CDI 4x4 (903.612, 903.613, 903.622, 903.623) (115kW/156PS)
    • SPRINTER 4-t Autobuss (B904)
      • 416 CDI (904.662, 904.663) (115kW/156PS)
    • SPRINTER 4-t Platforma/Šasija (B904)
      • 416 CDI (115kW/156PS)
      • 416 CDI 4x4 (115kW/156PS)
    • SPRINTER 4-t Furgons (B904)
      • 416 CDI (115kW/156PS)
      • 416 CDI 4x4 (115kW/156PS)
    • C-CLASS Coupe (CL203)
      • C 220 CDI (203.706) (105kW/143PS)
      • C 200 CDI (203.707) (90kW/122PS)
    • G-CLASS (W463)
      • G 270 CDI (463.322, 463.323) (115kW/156PS)
    • E-CLASS (W211)
      • E 220 CDI (211.006) (110kW/150PS)
      • E 270 CDI (211.016) (130kW/177PS)
      • E 200 CDI (211.004) (75kW/102PS)
      • E 200 CDI (211.004) (90kW/122PS)
      • E 220 CDI (211.006) (100kW/136PS)
      • E 270 CDI (211.016) (120kW/163PS)
    • CLK (C209)
      • CLK 270 CDI (209.316) (125kW/170PS)
      • CLK 220 CDI (209.308) (110kW/150PS)
      • CLK 220 CDI (209.308) (100kW/136PS)
    • E-CLASS T-Model (S211)
      • E 220 T CDI (211.206) (110kW/150PS)
      • E 270 T CDI (211.216) (130kW/177PS)
      • E 220 CDI (211.206) (100kW/136PS)
      • E 270 T CDI (211.216) (120kW/163PS)
    • CLC-CLASS (CL203)
      • CLC 200 CDI (203.707) (90kW/122PS)
      • CLC 220 CDI (203.708) (110kW/150PS)
    • SPRINTER 5-t Platforma/Šasija (B905)
      • 616 CDI (905.612, 905.613, 905.622, 905.623) (115kW/156PS)
    • E-CLASS Platforma/Šasija (VF211)
      • E 220 CDI (211.606) (110kW/150PS)
      • E 270 CDI (211.616) (130kW/177PS)
    • E-CLASS Platforma/Šasija (VF210)
      • E 220 CDi (210.606) (105kW/143PS)
      • E 270 CDI (210.616) (125kW/170PS)