FEBEST 2799-HCS80 Hood Latch Cable
Compatible with VOLVO V70 III (135) , VOLVO S80 II (124) , VOLVO XC70 II (136) Show more info
inc. VAT 21%
In stock 14
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN 2799-HCS80
Make FEBEST
EAN 4056111152233
  • Direct replacement for original hood latch cable
  • Ensures reliable hood release operation
  • Durable construction for long-lasting performance
  • Connects interior release lever to hood latch
  • Designed for specific vehicle applications
  • Helps maintain vehicle safety and functionality
  • VOLVO
    • V70 III (135)
      • T4 (132kW/180PS)
      • T5 (177kW/241PS)
      • D3 / D4 (120kW/163PS)
      • 1.6 DRIVe / D2 (84kW/114PS)
      • D5 (158kW/215PS)
      • D5 AWD (158kW/215PS)
      • 3.2 (179kW/243PS)
      • T4F (132kW/180PS)
      • 3.2 AWD (179kW/243PS)
      • T6 AWD (224kW/305PS)
      • 2.5 T (147kW/200PS)
      • 3.2 AWD (175kW/238PS)
      • T6 AWD (210kW/286PS)
      • 2.4 D (120kW/163PS)
      • D5 (136kW/185PS)
      • 2.0 (107kW/145PS)
      • 3.2 (175kW/238PS)
      • 2.0 D (100kW/136PS)
      • D5 AWD (136kW/185PS)
      • 2.0 BiFuel (157kW/214PS)
      • 2.5 T FlexiFuel (147kW/200PS)
      • 2.0 FlexiFuel (107kW/146PS)
      • 2.4 D (129kW/175PS)
      • 2.5 T FlexiFuel (170kW/231PS)
      • D5 (151kW/205PS)
      • D5 AWD (151kW/205PS)
      • 1.6 D (80kW/109PS)
      • 2.5 T (170kW/231PS)
      • 2.0 T (149kW/203PS)
      • D4 AWD (120kW/163PS)
      • D3 (100kW/136PS)
      • D4 (133kW/181PS)
      • D4 AWD (133kW/181PS)
      • T5 (180kW/245PS)
      • 2.0 GDI (157kW/214PS)
    • S80 II (124)
      • T4 (132kW/180PS)
      • T5 (177kW/241PS)
      • T6 AWD (224kW/305PS)
      • D3 / D4 (120kW/163PS)
      • 3.2 AWD (179kW/243PS)
      • 3.2 (179kW/243PS)
      • 1.6 DRIVe (84kW/114PS)
      • D5 AWD (158kW/215PS)
      • D5 (158kW/215PS)
      • T4F (132kW/180PS)
      • D5 (136kW/185PS)
      • 4.4 V8 AWD (232kW/316PS)
      • 2.5 T (147kW/200PS)
      • 3.2 (175kW/238PS)
      • 2.4 D (120kW/163PS)
      • 3.2 AWD (175kW/238PS)
      • T6 AWD (210kW/286PS)
      • D5 AWD (136kW/185PS)
      • 2.5 T FlexFuel (147kW/200PS)
      • 2.0 FlexFuel (107kW/146PS)
      • 2.0 TDi (100kW/136PS)
      • D3 (100kW/136PS)
      • 2.5 T FlexFuel (170kW/231PS)
      • 2.4 D (129kW/175PS)
      • D5 (151kW/205PS)
      • D5 AWD (151kW/205PS)
      • 1.6 D DRIVe (80kW/109PS)
      • 2.5 T (170kW/231PS)
      • 2.0 T (149kW/203PS)
      • 2.0 (107kW/146PS)
      • D4 (133kW/181PS)
      • T5 (180kW/245PS)
      • 2.0 Drive- E (180kW/245PS)
      • 2.5 T (183kW/249PS)
      • 2.5 T (187kW/254PS)
      • T5 (162kW/220PS)
    • XC70 II (136)
      • 3.2 AWD (179kW/243PS)
      • T6 AWD (224kW/304PS)
      • D5 AWD (158kW/215PS)
      • D3 (120kW/163PS)
      • 3.2 AWD (175kW/238PS)
      • D5 AWD (136kW/185PS)
      • 2.4 D / D4 AWD (120kW/163PS)
      • T6 AWD (210kW/286PS)
      • D5 AWD (151kW/205PS)
      • 2.4 D (129kW/175PS)
      • D4 AWD (133kW/181PS)
      • D4 (133kW/181PS)
      • T5 (180kW/245PS)
      • D5 AWD (169kW/230PS)
    • V70 II (285)
      • D5 (120kW/163PS)
      • D5 (136kW/185PS)
      • 2.4 D (93kW/126PS)
      • 2.4 CDI (90kW/122PS)
    • S80 I (184)
      • 2.9 (144kW/196PS)
    • XC70 II VAN (136)
      • 2.0 D4 (120kW/163PS)
      • 2.4 D4 AWD (120kW/163PS)
      • 2.4 D5 AWD (158kW/215PS)