MOOG CH-BJ-14087 Ball Joint
Compatible with JEEP GRAND CHEROKEE IV (WK, WK2) , JEEP GRAND CHEROKEE VAN (WK2) ,
inc. VAT 21%
In stock 1
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN CH-BJ-14087
Make MOOG
EAN 4044197959457
  • Direct fit for specific vehicle applications
  • Durable construction for extended service life
  • Restores proper steering and suspension function
  • Ensures optimal wheel alignment and stability
  • Designed to meet OE specifications
  • Reduces suspension noise and vibration
Thread size
M14X1.5
Height [mm]
87
Cone size [mm]
+20
Mounting type
pressed
Length [mm]
48,4
Container type
Gearbox
Package length [cm]
1:3
Package width [cm]
+85
Package height [cm]
+65
  • JEEP
    • GRAND CHEROKEE IV (WK, WK2)
      • 3.6 V6 4x4 (210kW/286PS)
      • 5.7 V8 4x4 (259kW/352PS)
      • 3.0 CRD V6 4x4 (140kW/190PS)
      • 3.0 CRD V6 4x4 (177kW/241PS)
      • 6.4 SRT8 4x4 (344kW/468PS)
      • 3.6 V6 FlexFuel 4x4 (210kW/286PS)
      • 3.6 VVT 4x4 (213kW/290PS)
      • 3.0 CRD V6 4x4 (184kW/250PS)
      • 3.0 CRD V6 4x4 (160kW/218PS)
      • 6.2 i V8 4x4 (522kW/710PS)
    • GRAND CHEROKEE VAN (WK2)
      • V6 VVT (210kW/286PS)
      • 5.7 HEMI 4x4 (259kW/352PS)
      • 3.0 CRD (140kW/190PS)