TRW Amortizators JGS1007T
inc. VAT 21%
In stock 4
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN JGS1007T
Make TRW
EAN 3322938174477
  • Enhances ride comfort and stability
  • Improves vehicle handling and control
  • Durable construction for extended lifespan
  • Engineered for consistent performance
  • Reduces body roll and vibrations
  • Ensures optimal tire-road contact
  • Designed for reliable everyday driving
Installation side
Rear axle
Type of shock absorber
Gas pressure
Shock absorber construction
Shock absorber
Shock absorber system
Two pipes
Shock Absorber-Mounting Type
Upper pin
Shock Absorber-Mounting Type
lower opening
Diameter [mm]
45
Length 1 [mm]
416
Length 2 [mm]
294
Piston rod diameter [mm]
1/2"
Quantity per axle
"1"
Substance of Very High Concern
Information is not available, please contact the manufacturer!
  • MINI
    • MINI (R56)
      • One D (66kW/90PS)
      • Cooper (85kW/115PS)
      • Cooper SD (100kW/136PS)
      • Cooper S (120kW/163PS)
      • Cooper D (82kW/112PS)
      • Cooper SD (105kW/143PS)
      • Cooper S John Cooper Works (147kW/200PS)
      • Cooper (88kW/120PS)
      • Cooper S (128kW/174PS)
      • One (70kW/95PS)
      • Cooper D (80kW/109PS)
      • One (55kW/75PS)
      • John Cooper Works (155kW/211PS)
      • One (55kW/75PS)
      • One (72kW/98PS)
      • Cooper (90kW/122PS)
      • Cooper S (135kW/184PS)
      • One D (66kW/90PS)
      • Cooper D (82kW/112PS)
      • John Cooper Works GP (160kW/218PS)
    • MINI Kabriolets (R57)
      • Cooper S (147kW/200PS)
      • Cooper D (82kW/112PS)
      • Cooper SD (105kW/143PS)
      • Cooper (85kW/116PS)
      • Cooper (88kW/120PS)
      • Cooper S (128kW/174PS)
      • One (72kW/98PS)
      • Cooper (90kW/122PS)
      • Cooper S (135kW/184PS)
      • Cooper D (82kW/112PS)
    • MINI CLUBMAN (R55)
      • Cooper S (147kW/200PS)
      • Cooper D (82kW/112PS)
      • Cooper SD (105kW/143PS)
      • Cooper SD (100kW/136PS)
      • Cooper (85kW/115PS)
      • Cooper S (120kW/163PS)
      • Cooper S (128kW/174PS)
      • Cooper (88kW/120PS)
      • Cooper D (80kW/109PS)
      • One (72kW/98PS)
      • Cooper (90kW/122PS)
      • Cooper S (135kW/184PS)
      • One D (66kW/90PS)
      • Cooper D (82kW/112PS)
      • One (70kW/95PS)
      • Cooper S John Cooper Works (141kW/192PS)
    • MINI Coupe (R58)
      • Cooper (90kW/122PS)
      • Cooper S (135kW/184PS)
      • Cooper (85kW/115PS)
    • MINI CLUBVAN (R55)
      • Cooper (90kW/122PS)
      • One (72kW/98PS)
      • Cooper D (82kW/112PS)
      • Cooper D (82kW/112PS)