TRW Amortizators JGT1152T
Compatible with PEUGEOT 308 I (4A_, 4C_) ,
inc. VAT 21%
In stock 4
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN JGT1152T
Make TRW
EAN 3322938141349
  • Designed for optimal ride comfort and control
  • Engineered for durability and consistent performance
  • Enhances handling and reduces body roll
  • Manufactured with high-quality, durable materials
  • Ensures long-lasting reliability
  • Promotes stable tire contact with the road
  • Improves braking performance and responsiveness
  • Direct fit for easy installation
Shock Absorber-Mounting Type
Upper pin
Diameter [mm]
39
Length 1 [mm]
652
Length 2 [mm]
401
Piston rod diameter [mm]
1/2"
Quantity per axle
"1"
Substance of Very High Concern
Information is not available, please contact the manufacturer!
  • PEUGEOT
    • 308 I (4A_, 4C_)
      • 1.6 BioFlex (80kW/109PS)
      • 1.4 16V (70kW/95PS)
      • 1.6 16V (88kW/120PS)
      • 1.6 16V (110kW/150PS)
      • 1.6 HDi (66kW/90PS)
      • 1.6 HDi (80kW/109PS)
      • 2.0 HDi (100kW/136PS)
      • 1.6 16V (103kW/140PS)
      • 1.4 16V (72kW/98PS)
      • 1.6 THP 16V (115kW/156PS)
      • 1.6 HDi (68kW/92PS)
      • 1.6 HDi (82kW/112PS)
      • 2.0 HDi (103kW/140PS)
      • 2.0 HDi (110kW/150PS)
      • 2.0 HDi (120kW/163PS)
      • 1.6 HDi (84kW/114PS)