TRW Amortizators JGT1042T
Compatible with NISSAN QASHQAI I (J10, NJ10) ,
inc. VAT 21%
In stock 50
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN JGT1042T
Make TRW
EAN 3322938144005
  • Designed for optimal ride comfort and stability
  • Ensures a smooth and controlled driving experience
  • Built with durable materials for long-lasting performance
  • Enhances vehicle handling and safety
  • Restores original suspension performance
  • Engineered for reliability in various driving conditions
  • Direct fit for easy installation
Installation side
Rear axle
Type of shock absorber
Gas pressure
Shock absorber construction
Telescopic shock absorber
Shock absorber system
Two pipes
Shock Absorber-Mounting Type
upper opening
Shock Absorber-Mounting Type
lower opening
Diameter [mm]
45
Length 1 [mm]
500
Length 2 [mm]
327
Quantity per axle
"1"
Substance of Very High Concern
Information is not available, please contact the manufacturer!
  • NISSAN
    • QASHQAI I (J10, NJ10)
      • 1.5 dCi (81kW/110PS)
      • 1.6 (86kW/117PS)
      • 2.0 (104kW/141PS)
      • 2.0 Visu riteņu piedziņa (104kW/141PS)
      • 1.6 (84kW/114PS)
      • 1.5 dCi (78kW/106PS)
      • 1.5 dCi (76kW/103PS)