CORTECO Crankshaft Seal, Manual Transmission 19035160B
Compatible with MAZDA 929 III (HC) , MAZDA MX-5 I (NA) , MAZDA MX-5 II (NB) Show more info
inc. VAT 21%
In stock 21
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN 19035160B
Make CORTECO
EAN 3358960361721
  • Direct fit for manual transmission applications
  • Prevents oil leaks from the crankshaft
  • Protects transmission from external contaminants
  • Durable construction for long-lasting performance
  • Ensures proper lubrication and engine efficiency
  • High-quality sealing technology
  • CORTECO brand reliability
Height [mm]
1/2"
Height 1 [mm]
23
Inner diameter [mm]
+35
Outer diameter [mm]
48
Material
ACM (polyacrylic rubber)
Cutting type
Left turn
  • MAZDA
    • 929 III (HC)
      • 2.2 12V (85kW/115PS)
      • 2.2 i (100kW/136PS)
      • 2.0 (HCEP) (85kW/115PS)
      • 2.2 12V (94kW/128PS)
    • MX-5 I (NA)
      • 1.6 (NA6C) (85kW/115PS)
      • 1.6 (NA6C) (66kW/90PS)
    • MX-5 II (NB)
      • 1.6 16V (NB6C) (81kW/110PS)
    • MX-5 III (NC)
      • 2.0 (NC18) (118kW/160PS)
      • 1.8 (NC18) (93kW/126PS)