ASHIKA ZCA1039D Suspension Spring
Compatible with VOLVO S40 I (644) , VOLVO V40 Universālis (645) ,
ASHIKA ZCA1039D Suspension Spring. Engineered for optimal ride comfort and vehicle stability.
inc. VAT 21%
In stock 4
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN ZCA1039D
Make ASHIKA
EAN 8052553334837
  • Restores original ride height and handling
  • Durable construction for long-lasting performance
  • Enhances ride comfort and stability
  • Improves steering response and reduces body roll
  • High-quality materials
  • Direct fit for compatible applications
  • Designed to meet stringent quality standards
Installation side
Front axle
Length [mm]
405
Outer diameter [mm]
176
Thickness [mm]
+135
  • VOLVO
    • S40 I (644)
      • 1.8 (85kW/115PS)
      • 2.0 (100kW/136PS)
      • 1.9 TD (66kW/90PS)
      • 2.0 (103kW/140PS)
      • 2.0 T (118kW/160PS)
      • 1.8 i (92kW/125PS)
      • 1.8 (90kW/122PS)
    • V40 Universālis (645)
      • 1.8 (85kW/115PS)
      • 2.0 (100kW/136PS)
      • 1.9 TD (66kW/90PS)
      • 2.0 (103kW/140PS)
      • 2.0 T (118kW/160PS)
      • 1.8 i (92kW/125PS)
      • 1.8 (90kW/122PS)