DELPHI Ignition Coil GN10519-12B1
inc. VAT 21%
In stock 4
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN GN10519-12B1
Make DELPHI
EAN 5012759498736
  • Direct replacement ignition coil
  • Ensures optimal spark generation
  • Designed for reliable engine performance
  • Built with durable, high-quality materials
  • Helps prevent engine misfires
  • Contributes to smooth engine operation
  • Part number: GN10519-12B1
  • Brand: DELPHI
Color
black/grey
Number of pin contacts
3
Voltage [V]
1/2"
  • MITSUBISHI
    • ASX (GA_W_)
      • 1.8 (GA3W) (102kW/139PS)
      • 2.0 MIVEC (GA2W) (110kW/150PS)
      • 2.0 MIVEC 4WD (110kW/150PS)
    • OUTLANDER II (CW_W)
      • 2.0 (CW4W) (108kW/147PS)
      • 2.0 4WD (108kW/147PS)
      • 2.4 4WD (CW5W) (125kW/170PS)
      • 3.0 4WD (CW6W) (162kW/220PS)
      • 2.4 (CW5W) (125kW/170PS)
    • LANCER VIII (CY_A, CZ_A)
      • 1.8 (CY3A, CY6A) (103kW/140PS)
      • 1.8 Flexfuel (CY3A, CY6A) (103kW/140PS)
      • 1.8 (CY3A, CY6A) (105kW/143PS)
      • EVO X (CZ4A) (217kW/295PS)
      • 2.0 i Ralliart 4WD (CY4A) (177kW/241PS)
      • 1.8 Bifuel (CY3A, CY6A) (105kW/143PS)
      • 2.0 i 4WD (CZ4A) (113kW/154PS)
    • LANCER VIII Sportback (CX_A)
      • 1.8 MIVEC (CX3A, CX6A) (103kW/140PS)
      • 1.8 Flex (CX3A, CX6A) (103kW/140PS)
      • 1.8 (CX3A) (105kW/143PS)
      • 2.0 Ralliart 4WD (CX4A) (177kW/241PS)
      • 1.8 Bifuel (CX3A, CX6A) (105kW/143PS)
  • CITROËN
    • C-CROSSER ENTERPRISE (VU_, VV_)
      • 2.4 16V (125kW/170PS)
    • C-CROSSER (VU_, VV_)
      • 2.4 16V (125kW/170PS)
  • PEUGEOT
    • 4007 (VU_, VV_)
      • 2.4 16V (125kW/170PS)