Ignition Coil GN10623-12B1
Compatible with MAZDA 5 (CW) , MAZDA 5 (CR) , MAZDA 3 (BL) Show more info
DELPHI ignition coil designed to ensure optimal engine performance and reliable spark delivery.
inc. VAT 21%
In stock 30
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN GN10623-12B1
Make DELPHI
EAN 5012759539941
  • Ensures strong and consistent spark delivery
  • Contributes to smoother engine operation
  • Helps improve fuel efficiency
  • Designed to resolve engine misfires and rough idling
  • Durable construction for long-lasting performance
  • Manufactured by DELPHI
  • Part code: GN10623-12B1
Number of pin contacts
3
Voltage [V]
1/2"
  • MAZDA
    • 5 (CW)
      • 2.0 (CWEFW) (110kW/150PS)
      • 2.0 (CWEFW) (106kW/144PS)
    • 5 (CR)
      • 2.0 (CREW, CR19) (107kW/146PS)
    • 3 (BL)
      • 2.3 MPS Turbo (BL14) (191kW/260PS)