BLUE PRINT Gaisa filtrs ADBP220168
Compatible with BMW 7 (G70) , BMW 5 (G60, G90, G68) , BMW 5 Touring (G61, G99) Show more info
inc. VAT 21%
In stock 2
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN ADBP220168
Make BLUE PRINT
EAN 5057746490898
  • Engineered for optimal airflow and filtration.
  • Captures harmful contaminants like dust and pollen.
  • Helps maintain engine efficiency and fuel economy.
  • Built to meet or exceed OEM specifications.
  • Ensures a precise fit and reliable performance.
  • Crucial for engine longevity and health.
  • Protects against premature wear of internal components.
  • Contributes to consistent power delivery.
Filter assembly
Filter cartridge
Length [mm]
312
Width [mm]
251
Height [mm]
5/8"
Additional article/Additional info 2
with a coarse purification filter
OE-number
13 71 5 A1B C50
  • BMW
    • 7 (G70)
      • 740d xDrive (220kW/299PS)
    • 5 (G60, G90, G68)
      • 520 d Mild-Hybrid (145kW/197PS)
      • 520 d xDrive Mild-Hybrid (145kW/197PS)
      • 520 d Mild-Hybrid (128kW/174PS)
      • 540 d Mild-Hybrid xDrive (223kW/303PS)
    • 5 Touring (G61, G99)
      • 540 d xDrive Mild-Hybrid (223kW/303PS)