TRW Amortizators JGS1001T
inc. VAT 21%
In stock 2
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN JGS1001T
Make TRW
EAN 3322938075217
  • Enhances ride comfort and stability
  • Improves vehicle handling and control
  • Durable construction for extended lifespan
  • Ensures consistent tire-road contact
  • Designed for optimal braking performance
  • Precision-engineered for a perfect fit
  • Built to withstand various road conditions
Quantity per axle
"1"
Installation side
Front axle
Type of shock absorber
Gas pressure
Shock absorber construction
Shock absorber
Shock absorber system
Two pipes
Shock Absorber-Mounting Type
Upper pin
Shock Absorber-Mounting Type
lower axle
Length 1 [mm]
505
Length 2 [mm]
367
Diameter [mm]
45
Vertical pipe diameter [mm]
1/2"
Substance of Very High Concern
Information is not available, please contact the manufacturer!
  • MAZDA
    • 6 Hatchback (GG)
      • 1.8 (88kW/120PS)
      • 2.0 (GGES) (104kW/141PS)
      • 2.3 (GG3S) (122kW/166PS)
      • 2.0 DI (GG14) (100kW/136PS)
      • 2.0 DI (GG14) (89kW/121PS)
      • 2.0 DI (GG14) (105kW/143PS)
      • 2.0 (GGES) (108kW/147PS)
    • 6 Sedans (GG)
      • 1.8 (88kW/120PS)
      • 2.0 (GGEP, GG10) (104kW/141PS)
      • 2.3 (GG3P) (122kW/166PS)
      • 2.0 DI (GG14) (100kW/136PS)
      • 2.0 DI (GG14) (89kW/121PS)
      • 2.0 DI (GG14) (105kW/143PS)
      • 2.0 (GGEP, GG10) (108kW/147PS)
      • 2.3 MPS Turbo (GG3P) (191kW/260PS)
    • 6 Station Wagon (GY)
      • 1.8 (88kW/120PS)
      • 2.0 (GYEW) (104kW/141PS)
      • 2.3 (GY3W, GY10) (122kW/166PS)
      • 2.0 DI (GY19) (100kW/136PS)
      • 2.0 DI (GY19) (89kW/121PS)
      • 2.3 AWD (GY3W) (119kW/162PS)
      • 2.0 DI (GY19) (105kW/143PS)
      • 2.0 (GYEW) (108kW/147PS)