CHAMPION Spark Plug OE049/T10
High-quality spark plug designed for reliable ignition and optimal engine performance.
inc. VAT 21%
In stock 110
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN OE049/T10
Make CHAMPION
EAN 5010874516663
  • Brand: CHAMPION
  • Part Code: OE049/T10
  • Type: Spark Plug
  • Ensures reliable ignition
  • Promotes optimal engine performance
  • Durable construction for longevity
  • Designed for efficient combustion
Ignition spark plug
1-mass electrode
Ignition spark plug
with a flat sealing surface
Central electrode
Distance between electrodes [mm]
"1"
Thread size
M14x1.25
Thread length [mm]
19
Technical information number
RN11YC4
Connection technology
M4/SAE
Container type
Box
Wrench size
21 mm
Quality/Class
Nickel GE
Gap between electrodes [mm]
3
Tightening torque from [Nm]
+25
Tightening torque up to [Nm]
[30
Package length [cm]
8,65
Package width [cm]
2,45
Package height [cm]
2,45
Resistance from [kOhm]
6
Resistance up to [kOhm]
+15
Projection [mm]
+15
  • MITSUBISHI
    • LANCER IV Hečbeka virsbūve (C6_A, C7_A)
      • 1.3 12V (C61A) (55kW/75PS)
      • 1.5 (C62A) (62kW/84PS)
    • PAJERO I (L04_G, L14_G)
      • 3.0 V6 (L141G, L146G) (104kW/141PS)
    • PAJERO II (V3_W, V2_W, V4_W, V5_W)
      • 3.0 V6 4WD (V23W, V43W) (110kW/150PS)
    • PAJERO II Canvas Top (V2_C, V4_C)
      • 3.0 V6 (V23C) (110kW/150PS)
    • LANCER V (CB_A, CD_A, CE_A)
      • 1.3 (CB1A) (55kW/75PS)
  • TOYOTA
    • STARLET (KP6_)
      • 1.3 S (KP61) (48kW/65PS)
    • STARLET (_P8_)
      • 1.3 12V Cat (EP81) (55kW/75PS)
      • 1.3 12V (EP81_, EP81R) (55kW/75PS)
    • CORONA Hečbeka virsbūve (_T13_)
      • 1.8 (TT132_, TT132R) (63kW/86PS)
    • TERCEL (_L1_, _L2_)
      • 1.3 (AL20, AL11) (48kW/65PS)
    • TERCEL (AL2_)
      • 1.5 4WD (AL25_, AL25) (52kW/71PS)
      • 1.5 4WD (AL25) (50kW/68PS)
    • HIACE IV Autobuss (_H1_)
      • 2.0 (RZH102, RZH112) (74kW/101PS)
      • 2.4 (RZH183, RZH113, RZH115) (88kW/120PS)
      • 2.4 4WD (RZH103_, RZH109_, RZH113_, RZH115_) (88kW/120PS)
    • CAMRY Sedans (_V1_)
      • 2.0 (SV11_) (73kW/99PS)
    • CAMRY Liftback (_V1_)
      • 2.0 (SV11_) (73kW/99PS)
    • CORONA (_T1_)
      • 1.8 (TT1) (63kW/86PS)
    • HIACE IV Furgons (_H1_)
      • 2.4 (RZH10) (88kW/120PS)
      • 2.4 4WD (RCH103_, RCH113_, RCH103R, RCH113R) (88kW/120PS)
    • CARINA II (TA4_, TA6_)
      • 1.8 (TA62_, TA62) (57kW/78PS)
      • 1.8 (TA62_, TA62) (63kW/86PS)
    • CARINA III Universālis (_A6_)
      • 1.8 (TA62_, TA62R) (57kW/78PS)
    • MODEL F (CR2_, YR2_, YR3_)
      • 2.2 (YR22LG, YR31LG) (72kW/98PS)
    • COROLLA Hečbeka virsbūve (_E7_)
      • 1.8 (TE72) (63kW/86PS)
  • HONDA
    • JAZZ I (AA)
      • 45 1.2 (33kW/45PS)
      • 55 1.2 (40kW/54PS)
      • 56 1.2 (41kW/56PS)
  • NISSAN
    • MICRA I (K10)
      • 1.0 (40kW/54PS)
      • 1.0 (37kW/50PS)
      • 1.2 (44kW/60PS)
      • 1.2 (40kW/54PS)
    • SUNNY II (N13, B12)
      • 1.6 i (54kW/73PS)
      • 1.6 i 4x4 (A) (54kW/73PS)
      • 1.6 (62kW/84PS)
    • SUNNY II Hatchback (N13)
      • 1.6 i (54kW/73PS)
      • 1.6 (62kW/84PS)
    • SUNNY II Coupe (B12)
      • 1.6 i (54kW/73PS)
      • 1.6 (62kW/84PS)
    • URVAN Autobuss (E24)
      • 2.4 i (74kW/101PS)
    • SUNNY II Traveller (B12)
      • 1.6 (62kW/84PS)
    • PATROL GR IV (Y60, GR)
      • 4.2 Cat (121kW/165PS)
  • DAIHATSU
    • CHARADE II (G11, G30)
      • 1.0 (G11) (38kW/52PS)
    • CHARMANT (A)
      • 1.6 (A60) (57kW/78PS)
      • 1.6 (A60) (60kW/82PS)
      • 1.6 (A60) (61kW/83PS)
    • ROCKY Hard Top (F7, F8)
      • 2.0 4x4 (F70, F75, F80, F85) (65kW/88PS)
    • CHARADE III (G100, G101, G102)
      • 1.0 (G100) (38kW/52PS)
      • 1.0 (G100) (40kW/54PS)
      • 1.0 (G100) (41kW/56PS)
  • SUZUKI
    • ALTO I (0S)
      • 0.8 (SS80) (29kW/39PS)
    • ALTO II
      • 0.8 (SB308/CA) (29kW/39PS)
    • ALTO III (EC)
      • 0.8 (SB308, MA800) (29kW/39PS)
  • CHRYSLER
    • LE BARON Sedans
      • 3.0 i V6 (105kW/143PS)
    • LE BARON Kabriolets
      • 3.0 i V6 (105kW/143PS)
    • VOYAGER II (ES)
      • 3.0 i (108kW/147PS)
      • 3.0 (104kW/141PS)
    • VOYAGER I (AS)
      • 3.0 (100kW/136PS)
      • 3.0 (101kW/137PS)
    • LE BARON Coupe
      • 3.0 i V6 (105kW/143PS)
  • DAEWOO
    • TICO (KLY3)
      • 0.8 (35kW/48PS)
    • KALOS (KLAS)
      • 1.2 (53kW/72PS)
  • DAIMLER
      • Sovereign 3.4 (120kW/163PS)
  • GEO
    • METRO
      • 1.0 (41kW/56PS)
    • METRO Kabriolets
      • 1.0 (41kW/56PS)
  • CHEVROLET
    • MATIZ (M200, M250)
      • 1.0 (47kW/64PS)
    • SPARK
      • 1.0 SX (49kW/67PS)
  • KIA
    • RIO I Sedans (DC_)
      • 1.3 (60kW/82PS)