GSP PS900160 Drive Shaft
Compatible with BMW X5 (E70) , BMW X5 (F15, F85) , BMW X6 (F16, F86) Show more info
GSP PS900160 Drive Shaft for reliable power transmission. Engineered for durability and performance.
inc. VAT 21%
In stock 4
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN PS900160
Make GSP
EAN 6941283747272
  • Direct fit for seamless installation
  • High-quality materials for enhanced durability
  • Engineered for optimal power transmission
  • Reliable performance under various driving conditions
  • Designed to meet or exceed OEM specifications
  • Contributes to smooth and efficient drivetrain operation
  • Part code: PS900160
  • Brand: GSP
Bolt circle-Ø 1 [mm]
96
Length [mm]
1418
OE-number
Outer diameter 1 [mm]
1:4
  • BMW
    • X5 (E70)
      • xDrive 30 d (180kW/245PS)
      • xDrive 35 i (225kW/306PS)
      • xDrive 35 i (235kW/320PS)
    • X5 (F15, F85)
      • xDrive 30 d (190kW/258PS)
      • xDrive 35 i (225kW/306PS)
      • xDrive 25 d (160kW/218PS)
      • xDrive 35 i (240kW/326PS)
      • xDrive 30 d (204kW/277PS)
      • xDrive 25 d (170kW/231PS)
      • xDrive 30 d (210kW/286PS)
    • X6 (F16, F86)
      • xDrive 30 d (190kW/258PS)
      • xDrive 35 i (225kW/306PS)
      • xDrive 30 d (204kW/277PS)
      • xDrive 35 i (240kW/326PS)