Brake Discs ADV184328
inc. VAT 21%
In stock 1
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN ADV184328
Make BLUE PRINT
EAN 5050063054194
  • Designed for optimal performance and durability
  • Ensures reliable stopping power
  • High-quality materials for longevity
  • Excellent heat dissipation to prevent brake fade
  • Direct fit for compatible vehicle models
  • Promotes safer and more controlled braking
cross-reference numbers
ADV184329
Brake disc thickness [mm]
3+2
Number of wheel rim holes
5
Number of mounting holes
"1"
Thickness [mm]
+70
Outer diameter [mm]
330
Bolt circle-Ø [mm]
+130
Surface
coated
Brake disc type
with internal ventilation
Installation side
Front axle on the left
Minimum thickness [mm]
[30
Centering diameter [mm]
+85
  • VW
    • TOUAREG (7P5, 7P6)
      • 3.0 V6 TDI (150kW/204PS)
      • 3.0 V6 TDI (180kW/245PS)
      • 3.6 V6 FSI (206kW/280PS)
      • 3.0 V6 TDI (176kW/240PS)
      • 3.0 V6 TDI (165kW/225PS)
      • 3.0 V6 TDI (193kW/262PS)
    • TOUAREG (7LA, 7L6, 7L7)
      • 3.2 V6 (162kW/220PS)
      • 4.2 V8 (228kW/310PS)
      • 3.2 V6 (177kW/241PS)
      • 3.0 V6 TDI (165kW/225PS)
      • 3.6 V6 FSI (206kW/280PS)
      • 3.0 V6 TDI (176kW/240PS)
      • 3.0 TDI (155kW/211PS)
    • TOUAREG VAN (7P5)
      • 3.0 TDI 4motion (180kW/245PS)
  • PORSCHE
    • CAYENNE (9PA)
      • S 4.5 (250kW/340PS)
      • Turbo 4.5 (331kW/450PS)
      • 3.2 (184kW/250PS)
      • Turbo S 4.5 (368kW/500PS)
      • Turbo S 4.5 (383kW/521PS)
      • 3.6 (213kW/290PS)
      • S 4.8 (283kW/385PS)
      • Turbo S 4.8 (368kW/500PS)
      • 3.2 (177kW/241PS)
      • GTS 4.8 (298kW/405PS)
      • 3.0 TDI (176kW/240PS)
      • Turbo S 4.8 (404kW/550PS)
      • Turbo S 4.8 (397kW/540PS)