PN ADV182169
Make BLUE PRINT
EAN 5057746147013
  • Complete kit for automatic transmission filter replacement
  • Ensures smooth gear changes
  • Protects transmission from contaminants
  • High-quality BLUE PRINT part
  • Part code: ADV182169
Filter assembly
Mesh filter
Length [mm]
485
Width [mm]
323
Height [mm]
46°
Additional article/Additional info 2
with oil pan gasket
  • AUDI
    • A8 D4 (4H2, 4H8, 4HC, 4HL)
      • 6.3 W12 quattro (368kW/500PS)
      • 3.0 TFSI quattro (245kW/333PS)
      • 3.0 TDI quattro (155kW/211PS)
      • S8 quattro (382kW/520PS)
      • 4.0 TFSI quattro (309kW/420PS)
      • 3.0 TFSI quattro (228kW/310PS)
      • 3.0 TFSI quattro (213kW/290PS)
      • 4.2 FSI quattro (273kW/371PS)
      • 3.0 TDI quattro (184kW/250PS)
      • 4.2 TDI quattro (283kW/385PS)
      • 3.0 TDI quattro (190kW/258PS)
      • 3.0 TDI quattro (176kW/239PS)
      • 2.5 TFSI (150kW/204PS)
      • 3.0 TDI quattro (193kW/262PS)
      • S8 plus quattro (445kW/605PS)
    • Q5 (8RB)
      • 2.0 TFSI Hybrid quattro (180kW/245PS)
      • 2.0 TFSI quattro (155kW/211PS)
      • 2.0 TDI quattro (125kW/170PS)
      • 3.0 TDI quattro (176kW/240PS)
      • 3.2 FSI quattro (199kW/270PS)
      • 2.0 TFSI quattro (132kW/180PS)
      • 2.0 TDI quattro (120kW/163PS)
      • 3.0 TDI quattro (180kW/245PS)
      • 2.0 TDI quattro (130kW/177PS)
      • SQ5 TDI quattro (230kW/313PS)
      • 2.0 TFSI quattro (165kW/224PS)
      • 3.0 TFSI quattro (200kW/272PS)
      • 2.0 TFSI quattro (162kW/220PS)
      • 2.0 TDI quattro (140kW/190PS)
      • SQ5 TFSI quattro (260kW/354PS)
      • SQ5 TDI quattro (240kW/326PS)
      • 2.0 TFSI quattro (169kW/230PS)
      • SQ5 TDI quattro (250kW/340PS)
    • A6 C7 (4G2, 4GC)
      • 3.0 TDI quattro (230kW/313PS)
      • 3.0 TDI quattro (235kW/320PS)
      • 3.0 TDI quattro (240kW/326PS)
      • 2.0 TFSI quattro (185kW/252PS)
      • 2.0 TFSI quattro (183kW/249PS)
    • A6 C7 Avant (4G5, 4GD)
      • RS6 quattro (412kW/560PS)
      • RS6 performance quattro (445kW/605PS)
    • A7 Sportback (4GA, 4GF)
      • RS7 quattro (412kW/560PS)
      • RS7 performance quattro (445kW/605PS)
    • A4 B8 (8K2)
    • A6 Allroad C7 (4GH, 4GJ)
    • A5 (8T3)
    • A4 Allroad B8 (8KH)