HENGST FILTER Cabin Air Filter E1916LC01
Compatible with VOLVO S70 (874) , VOLVO C70 I Coupe (872) , VOLVO S80 I (184) Show more info
inc. VAT 21%
In stock 12
Delivery 1 day (14.05.2026)
PN E1916LC01
Make HENGST FILTER
EAN 4030776048520
  • High-efficiency filtration of dust, pollen, and other airborne particles.
  • Improves interior air quality for a healthier cabin environment.
  • Ensures optimal performance of your vehicle's HVAC system.
  • Designed for a precise fit and easy installation.
  • Durable construction for long-lasting effectiveness.
  • Part number: E1916LC01
  • Brand: HENGST FILTER
Length [mm]
285
Width [mm]
243
Height [mm]
37
Filter assembly
Fine purification cabin filter
Filter assembly
Activated carbon filter
  • VOLVO
    • S70 (874)
      • 2.0 (93kW/126PS)
      • 2.4 (106kW/144PS)
      • 2.4 (125kW/170PS)
      • 2.4 Turbo (142kW/193PS)
      • T5 (176kW/239PS)
      • 2.5 TDI (103kW/140PS)
      • 2.0 (105kW/143PS)
      • 2.0 Turbo (155kW/210PS)
      • 2.3 Turbo (184kW/250PS)
      • 2.0 Turbo (166kW/226PS)
      • 2.0 (132kW/180PS)
      • 2.4 Bifuel (106kW/144PS)
      • 2.4 (121kW/165PS)
      • 2.4 (103kW/140PS)
      • 2.4 Bifuel (103kW/140PS)
      • 2.0 (120kW/163PS)
      • 2.4 AWD (103kW/140PS)
      • 2.5 TDi AWD (103kW/140PS)
      • 2.3 (195kW/265PS)
      • 2.4 Blu-Fuel (103kW/140PS)
    • C70 I Coupe (872)
      • 2.0 T (166kW/226PS)
      • 2.0 (132kW/180PS)
      • T-5 (176kW/240PS)
      • 2.4 T (142kW/193PS)
      • 2.4 (121kW/165PS)
      • 2.4 (125kW/170PS)
      • 2.0 T (120kW/163PS)
    • S80 I (184)
      • 2.9 (150kW/204PS)
      • T6 (200kW/272PS)
      • 2.4 (103kW/140PS)
      • 2.0 T (166kW/226PS)
      • 2.5 TDI (103kW/140PS)
      • 2.0 (120kW/163PS)
      • 2.4 (125kW/170PS)
      • 2.9 (147kW/200PS)
      • 2.0 T (132kW/180PS)
      • 2.4 T (147kW/200PS)
      • D5 (120kW/163PS)
      • 2.4 Bifuel (CNG) (103kW/140PS)
      • 3.0 (144kW/196PS)
      • T6 (200kW/272PS)
      • 2.4 D (96kW/131PS)
      • 2.5 T AWD (154kW/210PS)
      • 2.5 T (154kW/210PS)
      • T5 AWD (147kW/200PS)
      • 2.4 Bifuel (LPG) (103kW/140PS)
      • 2.9 (144kW/196PS)
    • C70 I Kabriolets (873)
      • 2.0 (132kW/180PS)
      • 2.0 T (166kW/226PS)
      • T5 (176kW/239PS)
      • 2.4 T (142kW/193PS)
      • 2.4 (125kW/170PS)
      • 2.0 T (120kW/163PS)
      • 2.4 T (147kW/200PS)
      • T5 (180kW/245PS)
    • XC90 I (275)
      • D5 AWD (147kW/200PS)
      • 3.2 AWD (179kW/243PS)
      • 2.5 T AWD (154kW/209PS)
      • T6 AWD (200kW/272PS)
      • D5 AWD (120kW/163PS)
      • V8 AWD (232kW/316PS)
      • D5 AWD (136kW/185PS)
      • 3.2 AWD (175kW/238PS)
      • D3 / D5 (120kW/163PS)
      • V8 AWD (235kW/320PS)
      • 2.5 T AWD (154kW/209PS)
      • D5 AWD (120kW/163PS)
    • XC70 I Cross Country (295)
      • 2.4 T XC AWD (147kW/200PS)
      • D5 XC AWD (120kW/163PS)
      • 2.5 T XC AWD (154kW/209PS)
      • D5 AWD (136kW/185PS)
      • 2.4 T XC AWD (142kW/193PS)
    • V70 II (285)
      • T5 (184kW/250PS)
      • 2.4 T (147kW/200PS)
      • 2.5 TDI (103kW/140PS)
      • 2.4 (103kW/140PS)
      • 2.4 (125kW/170PS)
      • D5 (120kW/163PS)
      • 2.0 T (132kW/180PS)
      • 2.4 T AWD (147kW/200PS)
      • 2.4 D (96kW/131PS)
      • R 2,5 T AWD (221kW/300PS)
      • 2.5 T AWD (154kW/209PS)
      • D5 AWD (120kW/163PS)
      • 2.5 T (154kW/209PS)
      • T5 (191kW/260PS)
      • D5 (136kW/185PS)
      • D5 AWD (136kW/185PS)
      • 2.4 D (93kW/126PS)
    • S60 I (384)
      • 2.4 (103kW/140PS)
      • 2.4 (125kW/170PS)
      • 2.4 T (147kW/200PS)
      • T5 (184kW/250PS)
      • D5 (120kW/163PS)
      • 2.4 T AWD (147kW/200PS)
      • 2.0 T (132kW/180PS)
      • R 2,5 T AWD (221kW/300PS)
      • 2.4 D (96kW/130PS)
      • 2.5 T (154kW/210PS)
      • 2.5 T AWD (154kW/210PS)
      • T5 (191kW/260PS)
      • D5 (136kW/185PS)
      • 2.4 D (93kW/126PS)
      • T5 (195kW/265PS)
      • 2.4 (132kW/180PS)
      • 2.4 D (90kW/122PS)
    • XC90 I VAN (275)
      • 2.4 D5 AWD (147kW/200PS)
      • 2.4 D4 (120kW/163PS)