CONTINENTAL/VDO S119565001Z Eccentric Shaft
Compatible with BMW 7 (F01, F02, F03, F04) , BMW X3 (F25) , BMW 6 (E63) Show more info
inc. VAT 21%
In stock 3
Delivery 1 day (14.05.2026)
PN S119565001Z
Make CONTINENTAL/VDO
EAN 4103590656421
  • Part Code: S119565001Z
  • Brand: CONTINENTAL/VDO
  • Component: Eccentric Shaft
  • Function: Variable Valve Lift
  • Optimizes engine performance
  • Enhances fuel efficiency
  • Reduces emissions
  • Durable construction
Color
black
Number of pin contacts
9
  • BMW
    • 7 (F01, F02, F03, F04)
      • 730 i, Li (190kW/258PS)
    • X3 (F25)
      • xDrive 28 i (190kW/258PS)
    • 6 (E63)
      • 630 i (190kW/258PS)
      • 630 i (200kW/272PS)
    • 6 Kabriolets (E64)
      • 630 i (190kW/258PS)
      • 630 i (200kW/272PS)
    • 3 (E90)
      • 325 i (160kW/218PS)
      • 330 i (190kW/258PS)
      • 325 xi (160kW/218PS)
      • 330 xi (190kW/258PS)
      • 330 i (200kW/272PS)
      • 323 i (130kW/177PS)
    • 1 (E81)
      • 130 i (195kW/265PS)
      • 130 i (190kW/258PS)
    • 3 Touring (E91)
      • 325 i (160kW/218PS)
      • 330 i (190kW/258PS)
      • 325 xi (160kW/218PS)
      • 330 xi (190kW/258PS)
      • 330 i (200kW/272PS)
      • 323 i (130kW/177PS)
    • 5 (E60)
      • 530 i (190kW/258PS)
      • 523 i (130kW/177PS)
      • 525 i (160kW/218PS)
      • 525 xi (160kW/218PS)
      • 530 xi (190kW/258PS)
      • 525 xi (160kW/218PS)
      • 523 i (140kW/190PS)
      • 530 i (200kW/272PS)
      • 530 xi (200kW/272PS)
    • 5 Touring (E61)
      • 530 i (190kW/258PS)
      • 523 i (130kW/177PS)
      • 525 i (160kW/218PS)
      • 525 xi (160kW/218PS)
      • 530 xi (190kW/258PS)
      • 530 i (200kW/272PS)
      • 530 xi (200kW/272PS)
      • 525 xi (160kW/218PS)
      • 523 i (140kW/190PS)
    • Z4 Roadster (E85)
      • 3.0 si (195kW/265PS)
    • Z4 Coupe (E86)
      • 3.0 si (195kW/265PS)
    • 7 (E65, E66, E67)
      • 730 i, Li (190kW/258PS)
    • X3 (E83)
      • 3.0 si (200kW/272PS)
      • 2.5 si (160kW/218PS)
    • 3 Coupe (E92)
      • 325 i (160kW/218PS)
      • 330 i (200kW/272PS)
      • 325 i (160kW/218PS)
      • 325 i xDrive (160kW/218PS)
      • 330 i xDrive (200kW/272PS)
    • 3 Kabriolets (E93)
      • 325 i (160kW/218PS)
      • 330 i (200kW/272PS)
      • 325 i (160kW/218PS)
    • X5 (E70)
      • 3.0 si (200kW/272PS)
    • 1 Kabriolets (E88)
      • 125 i (160kW/218PS)
    • 1 Coupe (E82)
      • 125 i (160kW/218PS)
    • Z4 Roadster (E89)
      • sDrive 23 i (150kW/204PS)
      • sDrive 30 i (190kW/258PS)
    • 5 (F10)
      • 523 i (150kW/204PS)
      • 528 i (190kW/258PS)
    • 5 Touring (F11)
      • 523 i (150kW/204PS)
      • 528 i (190kW/258PS)
    • X1 (E84)
      • xDrive 25 i (160kW/218PS)
    • 1 (E87)
      • 130 i (190kW/258PS)
      • 130 i (195kW/265PS)