CONTINENTAL/VDO Crankshaft Position Sensor S119044012Z
Compatible with BMW 3 Touring (E91) , BMW 7 (F01, F02, F03, F04) , BMW X1 (E84) Show more info
inc. VAT 21%
In stock 1
Delivery 1 day (14.05.2026)
PN S119044012Z
Make CONTINENTAL/VDO
EAN 4103590946614
  • Direct fit for seamless installation
  • Ensures accurate engine timing
  • Optimizes fuel injection and ignition
  • Improves engine performance and fuel economy
  • Durable construction for long-lasting reliability
  • Meets or exceeds OEM specifications
  • Helps prevent engine stalling and misfires
  • Essential for proper ECU operation
Color
black
Number of pin contacts
3
only in conjunction with
Screw head/nut profile
External Torx
  • BMW
    • 3 Touring (E91)
      • 325 i (155kW/211PS)
      • 325 i (160kW/218PS)
      • 330 i (190kW/258PS)
      • 325 xi (160kW/218PS)
      • 330 xi (190kW/258PS)
      • 335 i (225kW/306PS)
      • 335 xi (225kW/306PS)
      • 330 i (200kW/272PS)
      • 330 xi (200kW/272PS)
      • 325 i (160kW/218PS)
      • 325 xi (160kW/218PS)
      • 323 i (130kW/177PS)
      • 325 i xDrive (160kW/218PS)
      • 330 i xDrive (200kW/272PS)
      • 335 i xDrive (225kW/306PS)
    • 7 (F01, F02, F03, F04)
      • 730 i, Li (190kW/258PS)
      • 740 i, Li (240kW/326PS)
    • X1 (E84)
      • xDrive 28 i (180kW/245PS)
      • xDrive 28 i (190kW/258PS)
      • xDrive 25 i (160kW/218PS)
    • X3 (F25)
      • xDrive 28 i (190kW/258PS)
    • 5 (F10)
      • 528 i (180kW/245PS)
      • 530 i (200kW/272PS)
      • 523 i (150kW/204PS)
      • 528 i (190kW/258PS)
    • 5 Touring (F11)
      • 528 i (180kW/245PS)
      • 530 i (200kW/272PS)
      • 523 i (150kW/204PS)
      • 528 i (190kW/258PS)
    • 5 (E60)
      • M5 (373kW/507PS)
      • 530 i (190kW/258PS)
      • 523 i (130kW/177PS)
      • 525 i (160kW/218PS)
      • 525 xi (160kW/218PS)
      • 530 xi (190kW/258PS)
      • 525 i (160kW/218PS)
      • 525 xi (160kW/218PS)
      • 523 i (140kW/190PS)
      • 530 i (200kW/272PS)
      • 530 xi (200kW/272PS)
      • 525 i xDrive (160kW/218PS)
      • 530 i xDrive (200kW/272PS)
    • 6 (E63)
      • 630 i (190kW/258PS)
      • M (373kW/507PS)
      • 630 i (200kW/272PS)
    • 6 Kabriolets (E64)
      • 630 i (190kW/258PS)
      • M6 (373kW/507PS)
      • 630 i (200kW/272PS)
    • 3 (E90)
      • 325 i (160kW/218PS)
      • 330 i (190kW/258PS)
      • 325 xi (160kW/218PS)
      • 330 xi (190kW/258PS)
      • 335 i (225kW/306PS)
      • 335 xi (225kW/306PS)
      • 325 i (160kW/218PS)
      • 325 xi (160kW/218PS)
      • 330 i (200kW/272PS)
      • 330 xi (200kW/272PS)
      • M3 (309kW/420PS)
      • 323 i (130kW/177PS)
      • 325 i xDrive (160kW/218PS)
      • 330 i xDrive (200kW/272PS)
      • 335 i xDrive (225kW/306PS)
    • 1 (E81)
      • 130 i (195kW/265PS)
      • 130 i (190kW/258PS)
    • 5 Touring (E61)
      • 530 i (190kW/258PS)
      • 523 i (130kW/177PS)
      • 525 i (160kW/218PS)
      • 525 xi (160kW/218PS)
      • 530 xi (190kW/258PS)
      • 530 i (200kW/272PS)
      • 530 xi (200kW/272PS)
      • 525 i (160kW/218PS)
      • 525 xi (160kW/218PS)
      • 523 i (140kW/190PS)
      • 525 i xDrive (160kW/218PS)
      • 530 i xDrive (200kW/272PS)
    • Z4 Roadster (E85)
      • 2.5 i (130kW/177PS)
      • 2.5 si (160kW/218PS)
      • 3.0 si (195kW/265PS)
    • Z4 Coupe (E86)
      • 3.0 si (195kW/265PS)
    • 7 (E65, E66, E67)
      • 730 i, Li (190kW/258PS)
    • 3 Coupe (E92)
      • 335 i (225kW/306PS)
      • 325 i (160kW/218PS)
      • 330 i (200kW/272PS)
      • 325 xi (160kW/218PS)
      • 330 xi (200kW/272PS)
      • M3 (309kW/420PS)
      • 325 i (160kW/218PS)
      • 325 xi (160kW/218PS)
      • 335 xi (225kW/306PS)
      • 325 i xDrive (160kW/218PS)
      • 330 i xDrive (200kW/272PS)
    • X3 (E83)
      • 3.0 si (200kW/272PS)
      • 2.5 si (160kW/218PS)
    • 3 Kabriolets (E93)
      • 325 i (160kW/218PS)
      • 330 i (200kW/272PS)
      • 335 i (225kW/306PS)
      • 325 i (160kW/218PS)
      • M3 (309kW/420PS)
    • X5 (E70)
      • 3.0 si (200kW/272PS)
    • 1 Coupe (E82)
      • 135 i (225kW/306PS)
      • 125 i (160kW/218PS)
    • 1 Kabriolets (E88)
      • 125 i (160kW/218PS)
      • 135 i (225kW/306PS)
    • X6 (E71, E72)
      • xDrive 35 i (225kW/306PS)
    • Z4 Roadster (E89)
      • sDrive 23 i (150kW/204PS)
      • sDrive 30 i (190kW/258PS)
      • sDrive 35 i (225kW/306PS)
      • sDrive 35 is (250kW/340PS)
    • 1 (E87)
      • 130 i (190kW/258PS)
      • 130 i (195kW/265PS)