Fuel Pump E22-041-096Z
Compatible with SEAT TOLEDO I (1L2) , FORD GALAXY I (WGR) , AUDI A3 (8L1) Show more info
inc. VAT 21%
In stock 1
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN E22-041-096Z
Make CONTINENTAL/VDO
EAN 4103590351807
  • Brand: CONTINENTAL/VDO
  • Part Code: E22-041-096Z
  • Ensures reliable fuel delivery
  • Supports consistent engine performance
  • Built with quality materials
  • Helps maintain proper fuel pressure
  • Restores engine power and responsiveness
Additional article/Additional info 2
with the expansion tank
Fuel type
Diesel fuel
Pressure [bar]
+0.5
Operating voltage [V]
1/2"
Operating mode
electric
  • SEAT
    • TOLEDO I (1L2)
      • 1.9 D (50kW/68PS)
      • 1.9 TD (55kW/75PS)
      • 1.9 TDI (66kW/90PS)
      • 1.9 TDI (81kW/110PS)
      • 1.9 D (47kW/64PS)
    • ALHAMBRA (7V8, 7V9)
      • 1.9 TDI (66kW/90PS)
      • 1.9 TDI (81kW/110PS)
      • 1.9 TDI (85kW/115PS)
    • AROSA (6H1)
      • 1.7 SDI (44kW/60PS)
    • IBIZA III (6L1)
      • 1.9 TDI (74kW/100PS)
      • 1.9 TDI (96kW/131PS)
      • 1.4 TDI (55kW/75PS)
      • 1.9 TDI Cupra R (118kW/160PS)
    • CORDOBA (6L2)
      • 1.9 TDI (96kW/131PS)
      • 1.9 TDI (74kW/100PS)
      • 1.4 TDI (55kW/75PS)
  • FORD
    • GALAXY I (WGR)
      • 1.9 TDI (66kW/90PS)
      • 1.9 TDI (81kW/110PS)
      • 1.9 TDI (85kW/115PS)
      • 1.9 TDI (96kW/130PS)
      • 1.9 TDI (110kW/150PS)
  • AUDI
    • A3 (8L1)
      • 1.9 TDI (66kW/90PS)
      • 1.9 TDI (81kW/110PS)
    • A6 C5 (4B2, 4B4)
      • 1.9 TDI (81kW/110PS)
      • 2.5 TDI quattro (110kW/150PS)
      • 1.9 TDI (85kW/115PS)
      • 1.9 TDI (96kW/130PS)
      • 2.5 TDI (120kW/163PS)
    • A6 C5 Avant (4B5, 4B6)
      • 1.9 TDI (81kW/110PS)
      • 1.9 TDI (85kW/115PS)
      • 1.9 TDI (96kW/130PS)
      • 2.5 TDI (120kW/163PS)
    • ALLROAD C5 (4BH)
      • 2.5 TDI quattro (120kW/163PS)
  • VW
    • GOLF IV (1J1)
      • 1.9 TDI (66kW/90PS)
      • 1.9 TDI (81kW/110PS)
      • 1.9 SDI (50kW/68PS)
      • 1.9 TDI (85kW/115PS)
    • LUPO I (6X1, 6E1)
      • 1.7 SDI (44kW/60PS)
      • 1.2 TDI 3L (45kW/61PS)
      • 1.4 TDI (55kW/75PS)
    • NEW BEETLE (9C1, 1C1)
      • 1.9 TDI (66kW/90PS)
      • 1.9 TDI (74kW/101PS)
      • 1.9 TDI (77kW/105PS)
    • BORA I (1J2)
      • 1.9 TDI (66kW/90PS)
      • 1.9 TDI (81kW/110PS)
      • 1.9 SDI (50kW/68PS)
      • 1.9 TDI (85kW/115PS)
    • GOLF IV Variant (1J5)
      • 1.9 SDI (50kW/68PS)
      • 1.9 TDI (66kW/90PS)
      • 1.9 TDI (81kW/110PS)
      • 1.9 TDI (85kW/115PS)
    • BORA Variant (1J6)
      • 1.9 TDI (85kW/115PS)
      • 1.9 TDI (81kW/110PS)
    • POLO (6N2)
      • 1.4 TDI (55kW/75PS)
    • PASSAT B5.5 (3B3)
      • 1.9 TDI (74kW/101PS)
      • 1.9 TDI (96kW/130PS)
      • 1.9 TDI 4motion (96kW/130PS)
      • 2.0 TDI (100kW/136PS)
    • POLO IV (9N_, 9A_)
      • 1.9 TDI (74kW/101PS)
      • 1.4 TDI (55kW/75PS)
      • 1.9 TDI (96kW/130PS)
      • 1.4 TDI (59kW/80PS)
      • 1.4 TDI (51kW/70PS)
    • NEW BEETLE Kabriolets (1Y7)
      • 1.9 TDI (74kW/100PS)
      • 1.9 TDI (77kW/105PS)
    • POLO IV Sedans (9A4, 9A2, 9N2, 9A6)
      • 1.4 TDI (55kW/75PS)
  • SKODA
    • FABIA I (6Y2)
      • 1.9 SDI (47kW/64PS)
      • 1.9 TDI (74kW/100PS)
    • FABIA I Combi (6Y5)
      • 1.9 SDI (47kW/64PS)
      • 1.9 TDI (74kW/100PS)
    • FABIA I Sedans (6Y3)
      • 1.9 TDI (74kW/100PS)
      • 1.9 SDI (47kW/64PS)
      • 1.4 TDI (51kW/70PS)
      • 1.4 TDI (59kW/80PS)