TRW Amortizators JGT1256T
Compatible with RENAULT LAGUNA III (BT0/1) , RENAULT LAGUNA III Grandtour (KT0/1) ,
inc. VAT 21%
In stock 10
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN JGT1256T
Make TRW
EAN 3322938280185
  • Engineered for optimal ride comfort and stability
  • Durable construction for long-lasting performance
  • Enhances vehicle handling and safety
  • Absorbs road shocks effectively
  • Designed for a precise fit
  • High-quality materials and manufacturing
  • Reliable performance in various conditions
Shock Absorber-Mounting Type
upper opening
Diameter [mm]
50]
Length 1 [mm]
551
Length 2 [mm]
448
Piston rod diameter [mm]
+125
Quantity per axle
"1"
Substance of Very High Concern
Information is not available, please contact the manufacturer!
  • RENAULT
    • LAGUNA III (BT0/1)
      • 3.5 V6 (BT0C, BT0P) (175kW/238PS)
      • 2.0 16V (BT05, BT0F, BT0W) (103kW/140PS)
      • 2.0 16V Turbo (125kW/170PS)
      • 1.5 dCi (BT00, BT0A, BT0T, BT1J) (81kW/110PS)
      • 2.0 dCi (BT07, BT0J, BT14, BT1A, BT1S) (96kW/131PS)
      • 2.0 dCi (BT01, BT08, BT09, BT0E, BT0K, BT12, BT1C, BT1D,... (110kW/150PS)
      • 2.0 GT (150kW/204PS)
      • 2.0 dCi GT (BT11, BT1E, BT1N) (131kW/178PS)
      • 2.0 dCi (BT0M, BT0N, BT0S, BT19, BT1F) (127kW/173PS)
      • 1.6 16V (BT04, BT0D, BT0U) (81kW/110PS)
      • 3.0 dCi (BT03, BT13) (173kW/235PS)
      • 2.0 16V Hi-Flex (BT1H, BT1G, BT1K) (103kW/140PS)
    • LAGUNA III Grandtour (KT0/1)
      • 3.5 V6 (KT0C, KT0P) (175kW/238PS)
      • 2.0 16V (KT0F, KT0W) (103kW/140PS)
      • 2.0 16V Turbo (125kW/170PS)
      • 1.5 dCi (KT0A, KT0R, KT02) (81kW/110PS)
      • 2.0 dCi (KT07, KT0J, KT14, KT1A, KT1S) (96kW/131PS)
      • 2.0 dCi (KT01, KT08, KT09, KT0K, KT12, KT1D, KT1W) (110kW/150PS)
      • 2.0 GT (150kW/204PS)
      • 2.0 dCi GT (KT11, KT1E, KT1N) (131kW/178PS)
      • 2.0 dCi (KT0M, KT0N, KT0S, KT19, KT1F) (127kW/173PS)
      • 1.6 16V (KT0D) (81kW/110PS)
      • 3.0 dCi (KT03, KT13) (173kW/235PS)
      • 2.0 16V Hi-Flex (KT1H, KT1G, KT1K) (103kW/140PS)