PN GDB1653DTE
Make TRW
EAN 3322938207472
  • Brand: TRW
  • Part Code: GDB1653DTE
  • Position: Front
  • Type: Disc Brake Pads
  • Designed for reliable and consistent braking performance
  • Durable construction for everyday driving
  • Meets high-quality standards for safety and efficiency
  • Direct fit for compatible vehicle applications
Manufacturer's restriction
BREMBO
Width [mm]
112,2
Height [mm]
73,2
Thickness [mm]
16,6
Wear sensor
wear warning indicator
Braking system
not intended for carbon-ceramic brake discs
Braking system
only in conjunction with steel brake discs
Brake pads with reduced dust emission
also for perforated brake discs
Test value
E9 90R-02A1148/0616
Substance of Very High Concern
Information is not available, please contact the manufacturer!
  • AUDI
    • Q7 (4LB)
      • 3.0 TDI quattro (165kW/224PS)
      • 3.0 TDI quattro (180kW/245PS)
      • 3.0 TFSI quattro (206kW/280PS)
      • 4.2 FSI quattro (257kW/350PS)
      • 3.0 TDI quattro (171kW/233PS)
      • 3.6 FSI quattro (206kW/280PS)
      • 3.0 TDI quattro (155kW/211PS)
      • 4.2 TDI quattro (240kW/326PS)
      • 3.0 TDI quattro (176kW/240PS)
      • 6.0 TDI quattro (368kW/500PS)
      • 4.2 TDI quattro (250kW/340PS)
      • 3.0 TFSI quattro (200kW/272PS)
      • 3.0 TFSI quattro (245kW/333PS)
      • 3.0 TDI quattro (150kW/204PS)
    • Q7 Van (4LB)
      • 3.0 TDI quattro (171kW/232PS)
  • PORSCHE
    • CAYENNE (9PA)
      • S 4.5 (250kW/340PS)
      • Turbo 4.5 (331kW/450PS)
      • 3.2 (184kW/250PS)
      • Turbo S 4.5 (368kW/500PS)
      • Turbo S 4.5 (383kW/521PS)
      • 3.6 (213kW/290PS)
      • S 4.8 (283kW/385PS)
      • Turbo S 4.8 (368kW/500PS)
      • 3.2 (177kW/241PS)
      • GTS 4.8 (298kW/405PS)
      • 3.0 TDI (176kW/240PS)
  • VW
    • TOUAREG (7LA, 7L6, 7L7)
      • 3.2 V6 (162kW/220PS)
      • 5.0 V10 TDI (230kW/313PS)
      • 4.2 V8 (228kW/310PS)
      • 3.2 V6 (177kW/241PS)
      • 3.0 V6 TDI (165kW/225PS)
      • 6.0 W12 (331kW/450PS)
      • 3.6 V6 FSI (206kW/280PS)
      • 4.2 V8 FSI (257kW/350PS)
      • 5.0 R50 TDI (257kW/350PS)
      • 3.0 V6 TDI (176kW/240PS)
      • 3.0 TDI (155kW/211PS)