TRW GDB1559DTE Brake Pad Set, Disc Brakes
Compatible with BMW 3 Touring (E91) , BMW X1 (E84) , BMW 3 (E90) Show more info
inc. VAT 21%
In stock 5
Delivery 1 day (14.05.2026)
PN GDB1559DTE
Make TRW
EAN 3322938206659
  • Designed for disc brake systems
  • Reliable stopping power
  • Durable construction for everyday driving
  • High-quality manufacturing
  • Ensures proper fit and function
  • TRW brand quality
Manufacturer's restriction
Ate.
Wear sensor
wear warning indicator
Width 1 [mm]
154,8
Width 2 [mm]
155,2
Height [mm]
63,6
Thickness [mm]
+20
Braking system
Brake pads with reduced dust emission
Braking system
also for perforated brake discs
Test value
E9 90R-02A1062/0839
Substance of Very High Concern
Information is not available, please contact the manufacturer!
  • BMW
    • 3 Touring (E91)
      • 325 i (155kW/211PS)
      • 320 i (110kW/150PS)
      • 325 i (160kW/218PS)
      • 330 i (190kW/258PS)
      • 320 d (120kW/163PS)
      • 330 d (170kW/231PS)
      • 325 xi (160kW/218PS)
      • 330 xi (190kW/258PS)
      • 330 xd (170kW/231PS)
      • 318 d (90kW/122PS)
      • 318 i (95kW/129PS)
      • 320 d (110kW/150PS)
      • 325 d (145kW/197PS)
      • 330 i (200kW/272PS)
      • 330 xi (200kW/272PS)
      • 325 i (160kW/218PS)
      • 325 xi (160kW/218PS)
      • 320 d (130kW/177PS)
      • 323 i (130kW/177PS)
      • 330 d (180kW/245PS)
      • 330 d xDrive (180kW/245PS)
      • 325 i xDrive (160kW/218PS)
      • 330 i xDrive (200kW/272PS)
      • 320 d xDrive (130kW/177PS)
      • 320 d (135kW/184PS)
      • 320 d xDrive (135kW/184PS)
      • 325 d (150kW/204PS)
      • 320 d xDrive (120kW/163PS)
      • 320 d (147kW/200PS)
      • 320 d (145kW/197PS)
      • 320 d xDrive (147kW/200PS)
      • 320 d xDrive (145kW/197PS)
      • 330 i (200kW/272PS)
    • X1 (E84)
      • xDrive 28 i (180kW/245PS)
      • xDrive 23 d (150kW/204PS)
      • xDrive 25 i (160kW/218PS)
    • 3 (E90)
      • 320 d xDrive (120kW/163PS)
      • 320 i (110kW/150PS)
      • 325 i (160kW/218PS)
      • 330 i (190kW/258PS)
      • 320 d (120kW/163PS)
      • 318 i (95kW/129PS)
      • 318 d (90kW/122PS)
      • 330 d (170kW/231PS)
      • 325 xi (160kW/218PS)
      • 330 xi (190kW/258PS)
      • 330 xd (170kW/231PS)
      • 320 si (127kW/173PS)
      • 320 d (110kW/150PS)
      • 325 d (145kW/197PS)
      • 325 i (160kW/218PS)
      • 325 xi (160kW/218PS)
      • 320 d (130kW/177PS)
      • 330 i (200kW/272PS)
      • 330 xi (200kW/272PS)
      • 323 i (130kW/177PS)
      • 330 d (180kW/245PS)
      • 330 d xDrive (180kW/245PS)
      • 325 i xDrive (160kW/218PS)
      • 330 i xDrive (200kW/272PS)
      • 320 d xDrive (130kW/177PS)
      • 320 d (135kW/184PS)
      • 320 d xDrive (135kW/184PS)
      • 325 d (150kW/204PS)
      • 330 i (200kW/272PS)
    • Z4 Roadster (E89)
      • sDrive 20 i (135kW/184PS)
      • sDrive 28 i (180kW/245PS)
      • sDrive 23 i (150kW/204PS)
      • sDrive 30 i (190kW/258PS)
      • sDrive 18 i (115kW/156PS)
    • 3 Kabriolets (E93)
      • 325 d (150kW/204PS)
      • 325 i (160kW/218PS)
      • 330 i (200kW/272PS)
      • 325 d (145kW/197PS)
      • 330 d (180kW/245PS)
      • 320 d (120kW/163PS)
      • 330 i (200kW/272PS)
    • 5 (E60)
      • 520 i (125kW/170PS)
      • 525 i (141kW/192PS)
      • 525 d (130kW/177PS)
      • 523 i (130kW/177PS)
      • 525 i (160kW/218PS)
      • 520 d (120kW/163PS)
      • 525 d (120kW/163PS)
      • 520 d (110kW/150PS)
      • 520 i (125kW/170PS)
      • 520 i (120kW/163PS)
      • 520 i (115kW/156PS)
    • 5 Touring (E61)
      • 525 i (141kW/192PS)
      • 525 d (130kW/177PS)
      • 523 i (130kW/177PS)
      • 525 i (160kW/218PS)
      • 520 d (120kW/163PS)
      • 525 d (120kW/163PS)
      • 520 d (110kW/150PS)
      • 525 d (145kW/197PS)
      • 520 i (125kW/170PS)
      • 520 i (120kW/163PS)
    • 3 Coupe (E92)
      • 325 i (160kW/218PS)
      • 330 i (200kW/272PS)
      • 325 xi (160kW/218PS)
      • 330 xi (200kW/272PS)
      • 325 d (145kW/197PS)
      • 325 i (160kW/218PS)
      • 325 xi (160kW/218PS)
      • 330 d (180kW/245PS)
      • 330 xd (180kW/245PS)
      • 325 i xDrive (160kW/218PS)
      • 330 i xDrive (200kW/272PS)
      • 330 d xDrive (180kW/245PS)
      • 325 d (150kW/204PS)
      • 330 i (200kW/272PS)
      • 330 xi (200kW/272PS)