Brembo Brake Caliper BHS1553E
inc. VAT 21%
In stock 2
Delivery 1 day (14.05.2026)
PN BHS1553E
Make TRW
EAN 3322938456856
  • Direct replacement for original equipment.
  • Ensures proper brake pad engagement.
  • Built for durability and long service life.
  • Restores optimal braking performance.
  • Designed for precise fit and easy installation.
  • Crucial for vehicle safety and control.
Material
Cast iron
Piston diameter [mm]
+60
cross-reference numbers
BHS1554E
Substance of Very High Concern
Information is not available, please contact the manufacturer!
  • MERCEDES-BENZ
    • B-CLASS Sports Tourer (W246, W242)
      • B 220 4-matic (246.247) (135kW/184PS)
      • B 250 (246.244) (155kW/211PS)
      • B 220 CDI / d (246.203) (125kW/170PS)
      • B 250 4-matic (246.246) (155kW/211PS)
      • B 200 CDI / d (246.208) (100kW/136PS)
      • B 200 CDI / d 4-matic (246.202) (100kW/136PS)
      • B 220 CDI / d (246.203) (130kW/177PS)
      • B 220 CDI / d 4-matic (246.205) (130kW/177PS)
      • B 220 d 4-matic (246.205) (125kW/170PS)
    • CLA Coupe (C117)
      • CLA 250 4-matic (117.346) (155kW/211PS)
      • CLA 250 (117.344) (155kW/211PS)
      • CLA 220 CDI / d (117.303) (125kW/170PS)
      • CLA 220 CDI / d (117.303) (120kW/163PS)
      • CLA 220 CDI 4-matic (117.305) (125kW/170PS)
      • CLA 220 CDI / d 4-matic (117.305) (120kW/163PS)
      • CLA 220 CDI / d (117.303) (130kW/177PS)
      • CLA 220 CDI / d 4-matic (117.305) (130kW/177PS)
      • CLA 250 (117.350) (160kW/218PS)
      • CLA 250 4-matic (117.351) (160kW/218PS)
      • CLA 220 4-matic (117.347) (135kW/184PS)
    • A-CLASS (W176)
      • A 250 (176.044) (155kW/211PS)
      • A 220 CDI (176.003) (125kW/170PS)
      • A 250 4-matic (176.046) (155kW/211PS)
      • A 220 CDI 4-matic (176.005) (125kW/170PS)
      • A 220 4-matic (176.047) (135kW/184PS)
      • A 250 (176.050) (160kW/218PS)
      • A 250 4-matic (176.051) (160kW/218PS)
      • A 220 d (176.003) (130kW/177PS)
      • A 220 d 4-matic (176.005) (130kW/177PS)
    • GLA-CLASS (X156)
      • GLA 220 CDI (156.903) (125kW/170PS)
      • GLA 220 CDI 4-matic (156.905) (125kW/170PS)
      • GLA 250 (156.944) (155kW/211PS)
      • GLA 250 4-matic (156.946) (155kW/211PS)
      • GLA 220 d (156.903) (130kW/177PS)
      • GLA 220 d 4-matic (156.905) (130kW/177PS)
      • GLA 220 4-matic (156.947) (135kW/184PS)
    • CLA Shooting Brake (X117)
      • CLA 250 (117.944) (155kW/211PS)
      • CLA 250 4-matic (117.946) (155kW/211PS)
      • CLA 220 CDI / d (117.903) (130kW/177PS)
      • CLA 220 CDI / d 4-matic (117.905) (130kW/177PS)
      • CLA 250 4-matic (117.951) (160kW/218PS)
      • CLA 220 4-matic (117.947) (135kW/184PS)
      • CLA 220 d (117.903) (125kW/170PS)
      • CLA 220 d 4-matic (117.905) (125kW/170PS)