Brembo Brake Caliper BHS1190E
Compatible with BMW 6 Coupe (F13) , BMW 5 Touring (F11) , BMW 5 (F10) Show more info
inc. VAT 21%
In stock 3
Delivery 1 day (14.05.2026)
PN BHS1190E
Make TRW
EAN 3322937972944
  • Direct replacement for original equipment.
  • Ensures proper brake pad engagement.
  • Constructed with durable materials for long service life.
  • Designed for optimal braking performance and safety.
  • Facilitates consistent stopping power.
  • Precision engineered for a perfect fit.
Piston diameter [mm]
44
Manufacturer's restriction
TRW
cross-reference numbers
BHS1191E
Brake caliper type
Floating caliper
Brake caliper type
Brake caliper with an adjusting element for the electric parking brake
Vehicle equipment
vehicles with an electric parking brake
  • BMW
    • 6 Coupe (F13)
      • 640 d xDrive (230kW/313PS)
      • 640 i (235kW/320PS)
      • 650 i (300kW/408PS)
      • 650 i xDrive (300kW/408PS)
      • 640 d (230kW/313PS)
      • 650 i (330kW/449PS)
      • 650 i xDrive (330kW/449PS)
      • 640 i xDrive (235kW/320PS)
    • 5 Touring (F11)
      • M 550 d xDrive (280kW/381PS)
      • 550 i (300kW/408PS)
      • 525 d (160kW/218PS)
      • 525 d xDrive (160kW/218PS)
      • 530 d (190kW/258PS)
      • 530 d xDrive (190kW/258PS)
      • 535 d (230kW/313PS)
      • 535 d xDrive (230kW/313PS)
      • 535 i xDrive (225kW/306PS)
      • 535 i (225kW/306PS)
      • 520 d (135kW/184PS)
      • 525 d (150kW/204PS)
      • 530 d (180kW/245PS)
      • 535 d (220kW/299PS)
      • 550 i (330kW/449PS)
      • 520 d xDrive (135kW/184PS)
      • 518 d (105kW/143PS)
      • 518 d (110kW/150PS)
      • 520 d (140kW/190PS)
      • 520 d xDrive (140kW/190PS)
      • 520 d (120kW/163PS)
      • 518 d (100kW/136PS)
      • 520 d xDrive (120kW/163PS)
      • 525 d (155kW/211PS)
      • 525 d xDrive (155kW/211PS)
      • 535 i (240kW/326PS)
      • 535 i xDrive (240kW/326PS)
      • 530 d (210kW/286PS)
      • 530 d xDrive (210kW/286PS)
      • 520 d (155kW/211PS)
      • 520 d xDrive (155kW/211PS)
      • 520 d (147kW/200PS)
      • 520 d xDrive (147kW/200PS)
      • 518 d (120kW/163PS)
    • 5 (F10)
      • M 550 d xDrive (280kW/381PS)
      • 535 i xDrive (225kW/306PS)
      • 530 i (200kW/272PS)
      • 530 d (190kW/258PS)
      • 530 d xDrive (190kW/258PS)
      • 535 d (230kW/313PS)
      • ActiveHybrid (250kW/340PS)
      • 535 i (225kW/306PS)
      • 550 i (300kW/408PS)
      • 525 d (150kW/204PS)
      • 530 d (180kW/245PS)
      • 550 i xDrive (300kW/408PS)
      • 535 d (220kW/299PS)
      • 550 i (330kW/449PS)
      • 550 i xDrive (330kW/449PS)
      • 535 i (240kW/326PS)
      • 535 i xDrive (240kW/326PS)
      • 530 d (210kW/286PS)
      • 530 d xDrive (210kW/286PS)
    • 6 Kabriolets (F12)
      • 640 d xDrive (230kW/313PS)
      • 640 i (235kW/320PS)
      • 650 i (300kW/408PS)
      • 640 d (230kW/313PS)
      • 650 i xDrive (300kW/407PS)
      • 650 i xDrive (330kW/449PS)
      • 650 i (330kW/449PS)
      • 640 i xDrive (235kW/320PS)
    • 6 Gran Coupe (F06)
      • 640 i (235kW/320PS)
      • 650 i (330kW/449PS)
      • 650 i xDrive (330kW/449PS)
      • 640 d (230kW/313PS)
      • 640 i xDrive (235kW/320PS)
      • 640 d xDrive (230kW/313PS)