TEDGUM Drive Shaft Boot Kit TED12597
Compatible with TOYOTA HILUX VIII Pick-up (_N1_) , TOYOTA HILUX VIII Platforma/Šasija (_N1_) ,
inc. VAT 21%
In stock 1
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN TED12597
Make TEDGUM
EAN 5902275125974
  • Protects drive shaft universal joint from contaminants.
  • Ensures smooth and reliable drivetrain operation.
  • Made from durable, high-quality materials.
  • Helps prevent premature wear and costly repairs.
  • Direct fit for specific vehicle applications.
Installation side
rear
Transmission type
Automatic transmission
Inner diameter [mm]
[30
Distance between mounting holes [mm]
175
Mass [kg]
1,12
required quantity
"1"
  • TOYOTA
    • HILUX VIII Pick-up (_N1_)
      • 2.4 D (GUN112_, GUN122_, GUN135_, GUN120_, GUN135R,... (110kW/150PS)
      • 2.4 D (GUN135) (125kW/170PS)
    • HILUX VIII Platforma/Šasija (_N1_)
      • 2.4 D (GUN112_, GUN122_, GUN135_, GUN125_) (110kW/150PS)