SNR Amortizators SA95311.12
Compatible with OPEL AGILA A (H00) , SUZUKI WAGON R+ (MA) , SUBARU JUSTY III (G3X) Show more info
inc. VAT 21%
In stock 2
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN SA95311.12
Make SNR
EAN 3413522196170
  • Optimizes ride comfort by effectively absorbing shocks.
  • Enhances vehicle stability and handling.
  • Ensures consistent performance in various driving conditions.
  • Durable construction for extended lifespan.
  • Designed for precise fitment and easy installation.
  • Maintains optimal tire-to-road contact.
  • Improves braking and cornering responsiveness.
Installation side
Rear axle
Type of shock absorber
Gas pressure
Shock absorber system
Two pipes
Shock absorber construction
Telescopic shock absorber
Shock Absorber-Mounting Type
upper opening
Shock Absorber-Mounting Type
lower opening
Maximum length [mm]
445
Vertical pipe diameter [mm]
+40
Piston rod diameter [mm]
1/2"
  • OPEL
    • AGILA A (H00)
      • 1.0 12V (F68) (43kW/58PS)
      • 1.2 16V (F68) (55kW/75PS)
      • 1.0 (F68) (44kW/60PS)
      • 1.3 CDTI (F68) (51kW/70PS)
      • 1.2 16V Twinport (F68) (59kW/80PS)
  • SUZUKI
    • WAGON R+ (MA)
      • 1.3 (RB413) (56kW/76PS)
      • 1.3 (RB413) (69kW/94PS)
      • 1.3 DDiS (RB413D) (51kW/70PS)
    • IGNIS II (MH)
      • 1.3 (RM413) (69kW/94PS)
      • 1.5 (RM415) (73kW/99PS)
      • 1.5 4x4 (RM415) (73kW/99PS)
      • 1.3 DDiS (RM413D) (51kW/70PS)
      • 1.3 4x4 (RM413) (69kW/94PS)
  • SUBARU
    • JUSTY III (G3X)
      • 1.3 AWD (G3X413) (69kW/94PS)
      • 1.5 AWD (G3X413) (73kW/99PS)