SNR OJK66.009 Drive Shaft Joint Kit
inc. VAT 21%
In stock 15
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN OJK66.009
Make SNR
EAN 3413522007520
  • Direct fit for specified vehicle models
  • Ensures smooth power transmission
  • Durable construction for extended service life
  • High-quality materials for reliability
  • Maintains vehicle handling and stability
  • Designed for demanding driving conditions
  • Part number: OJK66.009
  • Brand: SNR
Additional article/Additional info 2
with bearing
Gasket diameter [mm]
59
Inner joint on the wheel side
39
Number of pin contacts
48
Version
6 balls
Installation side
wheel side
Installation side
Front axle on the left
Front axle right
  • PEUGEOT
      • 2.0 Turbo (108kW/147PS)
      • 2.0 16V (97kW/132PS)
      • 2.0 HDI (80kW/109PS)
      • 2.0 HDI 16V (80kW/109PS)
    • EXPERT (224_)
      • 1.9 TD (68kW/92PS)
      • 1.9 TD (66kW/90PS)
      • 2.0 (100kW/136PS)
      • 2.0 HDI (80kW/109PS)
      • 2.0 HDI 16V (80kW/109PS)
      • 2.0 HDi (69kW/94PS)
    • EXPERT Furgons (222)
      • 1.9 TD (66kW/90PS)
      • 2.0 HDI (69kW/94PS)
      • 2.0 HDI (80kW/109PS)
      • 2.0 (100kW/136PS)
      • 2.0 HDI (80kW/109PS)
    • EXPERT Platforma/Šasija (223)
      • 1.9 TD (66kW/90PS)
      • 2.0 HDi (69kW/94PS)
      • 2.0 HDi (80kW/109PS)
      • 2.0 HDI (80kW/109PS)
    • 807 (EB_)
      • 2.2 (116kW/158PS)
      • 2.0 HDi (79kW/107PS)
      • 2.0 HDI (100kW/136PS)
      • 2.0 HDi (88kW/120PS)
      • 2.0 HDi (80kW/109PS)
    • 807 Van (EB_)
      • 2.0 HDi (EBRHTBF, EBRHWBF) (80kW/109PS)
      • 2.0 HDi (EBRHMEF) (79kW/107PS)
      • HDi (EB4HWGF) (94kW/128PS)
    • 806 Van (AF_)
      • HDi (AFRHZC) (80kW/109PS)
      • 2.0 (AFRFVC) (97kW/132PS)
      • 2.0 (AFRGXC) (108kW/147PS)
  • FIAT
    • ULYSSE (220_)
      • 2.0 Turbo (220.AD5) (108kW/147PS)
      • 1.9 TD (220AH5) (66kW/90PS)
      • 2.1 TD (80kW/109PS)
      • 2.0 16V (97kW/132PS)
      • 2.0 JTD 16V (80kW/109PS)
      • 2.0 JTD (80kW/109PS)
      • 1.9 TD (68kW/92PS)
    • SCUDO Autobuss (220_)
      • 1.9 TD (68kW/92PS)
      • 1.9 TD Eco (66kW/90PS)
      • 2.0 JTD 16V (80kW/109PS)
      • 2.0 JTD (80kW/109PS)
      • 2.0 JTD (69kW/94PS)
    • SCUDO Furgons (220_)
      • 1.9 TD (68kW/92PS)
      • 2.0 JTD 16V (80kW/109PS)
      • 1.9 TD (66kW/90PS)
      • 2.0 JTD (69kW/94PS)
      • 2.0 JTD (80kW/109PS)
    • SCUDO Platforma/Šasija (220_)
      • 2.0 JTD 16V (80kW/109PS)
      • 2.0 JTD (69kW/94PS)
  • CITROËN
    • EVASION Lielas ietilpības automobilis (22, U6)
      • 2.0 Turbo C.T. (108kW/147PS)
      • 2.0 16V (97kW/132PS)
      • 2.0 HDI (80kW/109PS)
      • 2.0 HDI 16V (80kW/109PS)
    • JUMPY I (U6U_)
      • 1.9 TD (66kW/90PS)
      • 2.0 HDi 110 (80kW/109PS)
      • 2.0 HDi 95 (69kW/94PS)
      • 2.0 (100kW/136PS)
      • 2.0 HDi 110 (80kW/109PS)
      • 2.0 i 16V (102kW/138PS)
    • JUMPY I Furgons (BS_, BT_, BY_, BZ_)
      • 2.0 HDi 110 (80kW/109PS)
      • 2.0 HDi 95 (69kW/94PS)
      • 2.0 i 16V (102kW/138PS)
      • 1.9 TD (66kW/90PS)
      • 2.0 HDi 110 (80kW/109PS)
    • JUMPY I Platforma/Šasija (BU_, BV_, BW_, BX_)
      • 2.0 HDi 110 16V (80kW/109PS)
      • 2.0 HDi 95 (69kW/94PS)
      • 2.0 (100kW/136PS)
      • 2.0 HDi 110 (80kW/109PS)
    • JUMPY II Furgons
      • 2.0 HDi 95 (72kW/98PS)
    • C8 (EA_, EB_)
      • 2.2 (116kW/158PS)
      • 3.0 V6 (150kW/204PS)
      • 2.0 HDi (79kW/107PS)
      • 2.0 HDi 135 (100kW/136PS)
      • 2.0 HDi (88kW/120PS)
      • 2.0 HDi (80kW/109PS)
      • 2.0 HDi (81kW/110PS)
    • C8 Van (EA_, EB_)
      • 2.2 (EB3FZC) (116kW/158PS)
      • HDi 110 (EBRHTB) (81kW/110PS)
    • EVASION Van (U6_, AF_)
      • HDi (AFRHZA) (80kW/109PS)
  • LANCIA
    • ZETA (22_)
      • 2.0 Turbo (220AD5, 220CD5) (108kW/147PS)
      • 2.1 TD (220AJ5) (80kW/109PS)
      • 2.0 16V (220AL5) (97kW/132PS)
      • 2.0 16V (220AQ5, 220AQ4) (100kW/136PS)
      • 2.0 JTD (220.AR5, 220.AN5) (80kW/109PS)