Brake Discs KF155.83U
Compatible with RENAULT VEL SATIS (BJ0_) , RENAULT ESPACE IV (JK0/1_) ,
inc. VAT 21%
In stock 1
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN KF155.83U
Make SNR
EAN 3413520886936
  • Brand: SNR
  • Part Code: KF155.83U
  • Type: Brake Discs
  • Designed for reliable stopping power
  • Engineered for durability and consistent performance
  • Promotes effective heat dissipation
  • Ensures safety and confidence
  • High-quality construction
Brake disc thickness [mm]
1+1
Outer diameter [mm]
300
  • RENAULT
    • VEL SATIS (BJ0_)
      • 2.2 dCi (BJ0M) (83kW/113PS)
      • 2.0 16V Turbo (BJ0K) (120kW/163PS)
      • 3.5 V6 (BJ0R, BJ0V, BJ0U) (177kW/241PS)
      • 2.2 dCi (BJ0E, BJ0F) (110kW/150PS)
      • 3.0 dCi (BJ0J, BJ0N) (130kW/177PS)
      • 2.2 dCi (BJ0E, BJ0F, BJ0G, BJ0H) (102kW/140PS)
      • 2.0 16 V Turbo (125kW/170PS)
      • 2.2 dCi (BJ0H) (85kW/116PS)
      • 2.0 dCi (BJ03) (110kW/150PS)
      • 2.0 dCi (BJ03, BJ0B) (127kW/173PS)
      • 3.0 dCi (BJ0S) (133kW/181PS)
      • 3.5 (BJ01) (170kW/231PS)
    • ESPACE IV (JK0/1_)
      • 2.0 Turbo (JK0A, JK0B, JK0N) (120kW/163PS)
      • 2.2 dCi (JK0H) (110kW/150PS)
      • 3.5 V6 (JK00, JK0F, JK0P, JK0S, JK0W) (177kW/241PS)
      • 3.0 dCi (JK0J, JK0V) (130kW/177PS)
      • 2.0 (JK09) (100kW/136PS)
      • 1.9 dCi (JK0U, JK0G) (88kW/120PS)
      • 2.0 (JK0A, JK1D, JK0N) (125kW/170PS)
      • 2.0 dCi (JK01, JK02, JK1J, JK1K, JK1H) (110kW/150PS)
      • 2.0 dCi (JK03, JK04, JK1C, JK1G, JK1J, JK1K) (127kW/173PS)
      • 3.0 dCi (JK0E, JK0Y) (133kW/181PS)
      • 2.2 dCi (JK07) (102kW/139PS)
      • 1.9 dCi (JK0U) (85kW/116PS)
      • 2.0 dCi (JK02, JK03) (96kW/131PS)
      • 2.0 (JK0K) (98kW/133PS)
      • 3.0 dCi (120kW/163PS)