Brake Discs KF155.77U
inc. VAT 21%
In stock 14
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN KF155.77U
Make SNR
EAN 3413520687267
  • Direct fit for specified vehicle models
  • Manufactured by SNR for quality assurance
  • Designed for optimal heat dissipation
  • Ensures consistent braking performance
  • Durable construction for extended lifespan
  • Meets high industry standards
Brake disc thickness [mm]
8
Outer diameter [mm]
240
  • RENAULT
    • MEGANE II Universālis (KM0/1_)
      • 1.9 dCi (85kW/115PS)
      • 1.6 (83kW/113PS)
      • 1.9 dCi (68kW/92PS)
      • 1.9 dCi (96kW/131PS)
      • 1.9 dCi (81kW/110PS)
      • 1.6 16V Hi-Flex (77kW/105PS)
      • 1.9 dCi (66kW/90PS)
    • MODUS / GRAND MODUS (F/JP0_)
      • 1.5 dCi 75 (55kW/75PS)
      • 1.5 dCi 90 (65kW/88PS)
      • 1.2 (76kW/103PS)
      • 1.2 (JP0C, JP0K, FP0C, FP0K, FP0P, JP0P, JP0T) (55kW/75PS)
      • 1.6 (JP0L, JP0V) (65kW/88PS)
      • 1.6 (JP03, JP0B, JP0U, JP0Y, JP1G) (82kW/112PS)
      • 1.5 dCi (FP0G, JP0G) (50kW/68PS)
      • 1.5 dCi (FP0F, JP0F) (63kW/86PS)
      • 1.4 (JP01, JP0J) (72kW/98PS)
      • 1.5 dCi (JP0G, JP0H) (78kW/106PS)
      • 1.2 (FP0C, FP0K, FP0P) (48kW/65PS)
      • 1.2 16V (JP0W) (74kW/101PS)
      • 1.5 dCi (JP02) (76kW/103PS)
      • 1.2 (JP0S) (58kW/78PS)
      • 1.5 dCi (FP0E, JP0E) (48kW/65PS)
      • 1.2 16V Hi-Flex (55kW/75PS)
      • 1.5 dCi (FP0D, JP0D) (60kW/82PS)
    • CLIO III Furgons/Hečbeks (SB_, SR_)
      • 1.5 dCi (50kW/68PS)
      • 1.5 dCi (78kW/106PS)
      • 1.5 dCi (63kW/86PS)
      • 1.2 (SR0J) (55kW/75PS)
      • 1.2 (SR0P) (74kW/101PS)
      • 1.5 dCi (55kW/75PS)
    • WIND (E4M_)
      • 1.2 TCe 100 (E4MF) (75kW/102PS)
      • 1.2 (E4MF) (74kW/101PS)
      • 1.6 (E4MB, E4MC) (98kW/133PS)
    • CLIO III (BR0/1, CR0/1)
      • 1.2 16V (76kW/103PS)
      • 1.2 16V (BR02, BR0J, BR11, CR02, CR0J, CR11) (55kW/75PS)
      • 1.2 16V (58kW/78PS)
      • 1.2 16V (BR0R, BR1D, BR1L, CR0R) (48kW/65PS)
      • 1.6 16V (BR09, BR0T, CR09, CR0T) (65kW/88PS)
      • 1.6 16V (BR05, BR0B, BR0Y, BR15, BR1J, BR1M, BR1Y, CR0B,... (82kW/112PS)
      • 1.4 16V (72kW/98PS)
      • 1.5 dCi (C/BR0G, C/BR1G) (50kW/68PS)
      • 1.5 dCi (BR17, CR17) (63kW/86PS)
      • 1.5 dCi (BR0H, CR0H, CR1S, BR1S) (78kW/106PS)
      • 1.5 dCi (BR1C, CR1C) (76kW/103PS)
      • 2.0 16V (BR0C, BR0K, CR0C, CR0K) (102kW/139PS)
      • 1.2 16V (BR0P, CR0P) (74kW/101PS)
      • 1.5 dCi (47kW/64PS)
      • 1.2 16V (43kW/58PS)
      • 1.5 dCi (60kW/82PS)
      • 1.2 16V Hi-Flex (BR1U, CR1U) (55kW/75PS)
      • 1.5 dCi (48kW/65PS)
      • 1.6 16V GT (BR10, CR10) (94kW/128PS)
      • 1.5 dCi (55kW/75PS)
      • 1.5 dCi (65kW/88PS)
      • 1.2 Ethanol (CR1U, BR1U) (55kW/75PS)
    • CLIO III Grandtour (KR0/1_)
      • 1.2 16V (76kW/103PS)
      • 1.2 16V (KR02, KR0J) (55kW/75PS)
      • 1.2 16V (KR0E) (58kW/78PS)
      • 1.2 16V (KR0P) (74kW/101PS)
      • 1.6 16V (KR0B) (82kW/112PS)
      • 1.5 dCi (KR0G) (50kW/68PS)
      • 1.5 dCi (KR0F) (63kW/86PS)
      • 1.5 dCi (KR1C, KR1N) (76kW/103PS)
      • 1.5 dCi (KR0H, KR1S) (78kW/106PS)
      • 1.2 16V Hi-Flex (KR0S) (55kW/75PS)
      • 1.6 16V (KR10) (94kW/128PS)
      • 1.5 dCi (55kW/75PS)
      • 1.5 dCi (65kW/88PS)
      • 1.4 16V (72kW/98PS)
      • 1.2 16V Hi-Flex (KR1U) (58kW/79PS)
    • MEGANE II (BM0/1_, CM0/1_)
      • 1.4 16V (BM0B, CM0B) (72kW/98PS)
      • 1.6 16V (BM0C, CM0C) (83kW/113PS)
      • 2.0 16V (BM0U, CM0U) (99kW/135PS)
      • 1.5 dCi (BM0F, BM0T, BM2B, CM0F, CM0T) (60kW/82PS)
      • 1.9 dCi (BM0G, CM0G) (88kW/120PS)
      • 1.5 dCi (BM02, BM13, BM2A, CM02, CM13) (74kW/101PS)
      • 1.4 16V (60kW/82PS)
      • 1.9 dCi (68kW/92PS)
      • 2.0 16V Turbo (120kW/163PS)
      • 1.5 dCi (BM1F, CM1F) (63kW/86PS)
      • 1.5 dCi (BM1E, CM1E) (78kW/106PS)
      • 1.9 dCi (96kW/131PS)
      • 1.9 dCi (81kW/110PS)
      • 1.5 dCi (BM16, CM16) (76kW/103PS)
      • 1.6 16V (82kW/112PS)
      • 1.6 (77kW/105PS)
      • 1.6 Flex-Fuel (77kW/105PS)
      • 1.9 dCi (66kW/90PS)
      • 1.9 dCi (85kW/115PS)
      • 1.6 Bifuel (77kW/105PS)
    • MEGANE II Coupé-Cabriolet (EM0/1_)
      • 1.6 (83kW/113PS)
      • 2.0 (99kW/135PS)
      • 1.9 dCi (88kW/120PS)
      • 2.0 16V Turbo (120kW/163PS)
      • 1.9 dCi (96kW/131PS)
      • 1.9 dCi (81kW/110PS)
      • 1.5 dCi (EM1E) (78kW/106PS)
      • 1.6 16V (82kW/112PS)
      • 1.5 dCi (EM16) (76kW/103PS)
      • 1.6 (77kW/105PS)
      • 1.9 dCi (85kW/115PS)
    • MEGANE II Sedans (LM0/1_)
      • 1.4 (60kW/82PS)
      • 1.4 (72kW/98PS)
      • 1.6 (83kW/113PS)
      • 2.0 (99kW/135PS)
      • 1.5 dCi (LM0F, LM0T, LM2B) (60kW/82PS)
      • 1.9 dCi (LM0G, LM1G, LM2C) (88kW/120PS)
      • 1.9 dCi (68kW/92PS)
      • 1.5 dCi (LM02, LM13, LM2A) (74kW/101PS)
      • 1.5 dCi (LM1F) (63kW/86PS)
      • 1.5 dCi (LM1E) (78kW/106PS)
      • 1.9 dCi (96kW/131PS)
      • 1.9 dCi (LM14, LM1D) (81kW/110PS)
      • 1.6 16V (LM1R, LM0C) (82kW/112PS)
      • 1.5 dCi (LM16) (76kW/103PS)
      • 1.6 (77kW/105PS)
      • 1.9 dCi (66kW/90PS)
    • TWINGO II (CN0_)
      • 1.6 RS (CN0N, CN0R, CN0S) (98kW/133PS)
    • MEGANE II Hatchback Van (KM0/2_)
      • 1.5 dCi (63kW/86PS)
      • 1.5 dCi (60kW/82PS)
      • 1.5 dCi (78kW/106PS)
      • 1.5 dCi (74kW/101PS)
    • SANDERO/STEPWAY II (B8_)
      • 1.5 dCi (B8AL) (66kW/90PS)
  • DACIA
    • SANDERO II
      • 1.5 dCi 75 / Blue dCi 75 (B8JW, B8M4, B8AH, B8M7, B8M6) (55kW/75PS)
      • 1.2 (55kW/75PS)
      • TCe 90 (B8M1, B8MA, B8AC) (66kW/90PS)
      • 1.5 dCi (66kW/90PS)
      • 1.2 (54kW/73PS)
      • TCe 90 LPG (B8M1) (66kW/90PS)
      • 1.0 SCe 75 (B8JC, B8JD) (54kW/73PS)
      • 1.5 Blue dCi 95 (B8JL) (70kW/95PS)
      • 1.0 TCe 100 (B8ML) (74kW/101PS)
      • 1.0 LPG (B8ML) (74kW/101PS)