Brake Discs KF155.103U
inc. VAT 21%
In stock 91
Delivery 1 day (14.05.2026)
PN KF155.103U
Make SNR
EAN 3413521070297
  • Direct fit for specific vehicle applications
  • Engineered for optimal heat dissipation
  • Durable construction for extended lifespan
  • Provides consistent and reliable braking performance
  • Meets high-quality manufacturing standards
  • Designed to reduce vibration and noise
  • Ensures effective stopping power
Additional article/Additional info 2
with integrated magnetic sensor ring
with a roller bearing
Brake disc thickness [mm]
8
Outer diameter [mm]
260
Brake disc type
completely
  • RENAULT
    • MEGANE III Coupe (DZ0/1_)
      • 2.0 TCe (DZ1N) (184kW/250PS)
      • 1.6 dCi (DZ00, DZ12, DZ2A, DZ13) (96kW/130PS)
      • 1.2 TCe (DZ2B, DZ11) (85kW/116PS)
      • 1.4 TCe (DZ0F, DZ1V) (96kW/131PS)
      • 1.6 16V (DZ0H) (74kW/101PS)
      • 2.0 TCe (DZ0K) (132kW/180PS)
      • 1.5 dCi (DZ0C, DZ1A) (66kW/90PS)
      • 1.5 dCi (DZ09, DZ0D, DZ1F, DZ1G, DZ14, DZ29) (81kW/110PS)
      • 2.0 dCi (DZ0L) (118kW/160PS)
      • 1.9 dCi (DZ0N, DZ0J, DZ1J, DZ1K) (96kW/131PS)
      • 1.6 16V (DZ0U, DZ1B, DZ1H) (81kW/110PS)
      • 2.0 CVT (DZ0G, DZ1E) (103kW/140PS)
      • 1.6 16V Bifuel (DZ03, DZ1Y) (81kW/110PS)
      • 2.0 dCi (DZ0Y) (110kW/150PS)
      • 1.5 dCi (DZ0A) (63kW/86PS)
      • 1.5 dCi (DZ0B) (78kW/106PS)
      • 2.0 dCi (120kW/163PS)
      • 2.0 R.S. (195kW/265PS)
      • 1.2 TCe (DZ16, DZ28) (97kW/132PS)
      • 2.0 TCe (140kW/190PS)
      • 2.0 TCe 220 (162kW/220PS)
      • 2.0 R.S. (201kW/273PS)
      • 1.5 dCi (70kW/95PS)
    • MEGANE CC (EZ0/1_)
      • 1.6 16V (EZ0U, EZ1U) (81kW/110PS)
      • 2.0 CVT (EZ0G, EZ1E, EZ1P) (103kW/140PS)
      • 2.0 TCe (EZ1T) (132kW/180PS)
      • 1.5 dCi (EZ09, EZ1G, EZ0D, EZ14) (81kW/110PS)
      • 1.9 dCi (EZ0J, EZ1S) (96kW/131PS)
      • 2.0 dCi (EZ0L) (118kW/160PS)
    • MEGANE III Hečbeka virsbūve (BZ0/1_, B3_)
      • 1.5 dCi (78kW/106PS)
      • 1.5 dCi (63kW/86PS)
      • 2.0 dCi (BZ0Y) (110kW/150PS)
      • 1.6 dCi (BZ00, BZ12, BZ13) (96kW/130PS)
      • 1.6 16V (82kW/111PS)
      • 1.2 TCe (BZ2B, BZ11) (85kW/116PS)
      • 1.6 16V (BZ0H) (74kW/101PS)
      • 2.0 TCe (BZ0K) (132kW/180PS)
      • 2.0 CVT (BZ0G, BZ1P) (103kW/140PS)
      • 1.4 TCe (BZ0F, BZ1V) (96kW/131PS)
      • 1.5 dCi (BZ0C) (66kW/90PS)
      • 1.5 dCi (BZ09, BZ0D, BZ1W, BZ29, BZ14) (81kW/110PS)
      • 2.0 dCi (BZ0L) (118kW/160PS)
      • 1.6 16V (BZ1B, BZ1H) (81kW/110PS)
      • 1.9 dCi (BZ0N, BZ0J) (96kW/131PS)
      • 1.6 16V Hi-Flex (BZ03) (81kW/110PS)
      • 2.0 dCi (120kW/163PS)
      • 1.2 TCe (BZ16, BZ28) (97kW/132PS)
      • 2.0 TCe (140kW/190PS)
      • 2.0 TCe 220 (162kW/220PS)
      • 1.5 dCi (BZ1G, BZ1W, BZ0R) (70kW/95PS)
    • FLUENCE (L3_)
      • 1.6 16V (L301, L30P, L30R) (82kW/111PS)
      • 1.6 16V (L301, L30F, L30P, L30R) (81kW/110PS)
      • 2.0 16V (L30C, L30G, L30T, L30V) (103kW/140PS)
      • 1.5 dCi (L30S) (66kW/90PS)
      • 1.5 dCi (L30D, L30L, L306, L33F, L33L, L33M, L33V, L33W) (81kW/110PS)
      • 1.5 dCi (L30A) (63kW/86PS)
      • 1.5 dCi (L30B) (78kW/106PS)
      • 1.5 dCi (70kW/95PS)
      • 1.6 dCi (96kW/130PS)
      • 1.6 (L33T, L33J, L304, L305, L30H) (86kW/117PS)
    • MEGANE III Grandtour (KZ0/1)
      • 1.6 dCi (KZ00, KZ12, KZ13) (96kW/130PS)
      • 1.6 16V (KZ0H) (74kW/101PS)
      • 1.6 16V (KZ0U, KZ1B, KZ1U) (81kW/110PS)
      • 1.5 dCi (KZ09, KZ0D, KZ1G, KZ29, KZ14, KZ1W, KZ10, KZ1F,... (81kW/110PS)
      • 1.6 BiFuel (KZ03) (81kW/110PS)
    • MEGANE IV Hečbeka virsbūve (B9A/M/N_)
      • 1.2 TCe 130 (B9MR) (97kW/130PS)
      • 1.5 dCi 110 (B9A3) (81kW/110PS)
      • 1.6 dCi 130 (B9A4) (96kW/130PS)
    • MEGANE III Combi Van (KZ0/1)
      • 1.5 dCi (81kW/110PS)