SNR Water Pump + Timing Belt Kit KDP459.070
Complete kit for engine timing system maintenance, including a water pump and timing belt.
inc. VAT 21%
In stock 4
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN KDP459.070
Make SNR
EAN 3413521124334
  • Includes water pump and timing belt
  • Ensures precise engine timing
  • Helps maintain optimal engine temperature
  • Designed for durability and long service life
  • Recommended for critical engine maintenance
  • High-quality components from SNR
  • Cost-effective solution for timing system service
Number of belts
"1"
Number of teeth
101
  • CITROËN
    • AX (ZA-_)
      • 14 (ZA) (55kW/75PS)
      • 14 4x4 (55kW/75PS)
      • 1.4 GTi (66kW/90PS)
      • 1.4 GTi (69kW/94PS)
      • 1.4 GTi (74kW/100PS)
    • BX (XB-_)
      • 14 E (49kW/67PS)
      • 14 E (52kW/71PS)
      • 14 E (53kW/72PS)
      • 14 (55kW/75PS)
      • 14 (47kW/64PS)
    • C15 Furgons/minivens (VD_)
      • 1.4 (49kW/67PS)
      • 1.4 i (55kW/75PS)
      • 1.4 E (44kW/60PS)
    • SAXO (S0, S1)
      • 1.6 VTL, VTR (65kW/88PS)
      • 1.6 VTS (72kW/98PS)
      • 1.6 (66kW/90PS)
      • 1.6 (74kW/101PS)
    • XSARA (N1)
      • 1.6 i (65kW/88PS)
    • XSARA Break (N2)
      • 1.6 i (65kW/88PS)
    • BX Break (XB-_)
      • 14 (55kW/75PS)
    • XSARA PICASSO (N68)
      • 1.6 (65kW/88PS)
      • 1.6 (70kW/95PS)
      • 1.6 Chrono (74kW/101PS)
    • XSARA Coupe (N0)
      • 1.6 i (65kW/88PS)
  • PEUGEOT
    • 205 I Kabriolets (741B, 20D)
      • 1.4 CT (58kW/79PS)
      • 1.4 CJ (55kW/75PS)
    • 309 II (3C, 3A)
      • 1.4 (55kW/75PS)
    • 405 II (4B)
      • 1.4 (55kW/75PS)
    • 405 II Break (4E)
      • 1.4 (55kW/75PS)
      • 1.4 (58kW/79PS)
    • 106 I (1A, 1C)
      • 1.4 (55kW/75PS)
      • 1.4 Le Mans (69kW/94PS)
      • 1.6 (65kW/88PS)
      • 1.6 (76kW/103PS)
    • 306 Hečbeka virsbūve (7A, 7C, N3, N5)
      • 1.6 (65kW/89PS)
      • 1.6 (72kW/98PS)
    • 306 (7B, N3, N5)
      • 1.6 SR (65kW/89PS)
      • 1.6 (72kW/98PS)
    • 106 II (1A_, 1C_)
      • 1.6 i (65kW/89PS)
      • 1.6 i (74kW/101PS)
    • 306 Kabriolets (7D, N3, N5)
      • 1.6 (65kW/89PS)
      • 1.6 (72kW/98PS)
    • 306 Break (7E, N3, N5)
      • 1.6 (65kW/89PS)
      • 1.6 (72kW/98PS)
    • 206 Hečbeka virsbūve (2A/C)
      • 1.6 i (65kW/89PS)
    • 205 II (20A/C)
      • 1.4 (55kW/75PS)
    • 309 Furgons/Hečbeks (10S, 3S)
      • 1.4 (55kW/75PS)