SNR IBK55.018 Drive Shaft Dust Cover Kit
Protects your drive shaft from dirt and debris, ensuring optimal performance and longevity.
inc. VAT 21%
In stock 4
Delivery 1 day (14.05.2026)
PN IBK55.018
Make SNR
EAN 3413521589539
  • High-quality dust cover kit for drive shafts
  • Protects against dirt, water, and debris
  • Ensures proper joint lubrication
  • Helps prevent premature wear
  • Designed for reliable performance
  • Direct fit replacement
Parameters
Trilobal boots
  • RENAULT
    • MEGANE III Hečbeka virsbūve (BZ0/1_, B3_)
      • 1.5 dCi (63kW/86PS)
      • 1.6 16V (BZ0H) (74kW/101PS)
      • 1.5 dCi (BZ0C) (66kW/90PS)
      • 1.6 16V (BZ1B, BZ1H) (81kW/110PS)
    • FLUENCE (L3_)
      • 1.6 16V (L301, L30P, L30R) (82kW/111PS)
      • 1.6 16V (L301, L30F, L30P, L30R) (81kW/110PS)
      • 1.5 dCi (L30S) (66kW/90PS)
      • 1.5 dCi (L30A) (63kW/86PS)
      • 1.6 (L33T, L33J, L304, L305, L30H) (86kW/117PS)
    • MODUS / GRAND MODUS (F/JP0_)
      • 1.5 dCi 75 (55kW/75PS)
      • 1.5 dCi 90 (65kW/88PS)
      • 1.2 (76kW/103PS)
      • 1.6 (JP0L, JP0V) (65kW/88PS)
      • 1.5 dCi (FP0G, JP0G) (50kW/68PS)
      • 1.5 dCi (FP0F, JP0F) (63kW/86PS)
      • 1.4 (JP01, JP0J) (72kW/98PS)
      • 1.2 16V (JP0W) (74kW/101PS)
      • 1.5 dCi (FP0E, JP0E) (48kW/65PS)
      • 1.2 16V Hi-Flex (55kW/75PS)
    • CLIO III Furgons/Hečbeks (SB_, SR_)
      • 1.5 dCi (50kW/68PS)
      • 1.5 dCi (63kW/86PS)
      • 1.5 dCi (55kW/75PS)
    • WIND (E4M_)
      • 1.2 TCe 100 (E4MF) (75kW/102PS)
      • 1.2 (E4MF) (74kW/101PS)
      • 1.6 (E4MB, E4MC) (98kW/133PS)
    • LOGAN I (LS_)
      • 1.5 dCi (63kW/86PS)
    • KANGOO Express (FW0/1_)
      • 1.5 dCi 75 (FW07, FW10, FW04) (55kW/75PS)
      • 1.6 (FW00, FW0E, FW0N, FW0P, FW0Y) (64kW/87PS)
      • 1.6 16V (FW03, FW09, FW0D, FW0U, FW0W, FW13) (78kW/106PS)
      • 1.5 dCi 70 (FW0A, KW0V) (50kW/68PS)
      • 1.5 dCi 85 (FW0K, FW0L, FW0B) (63kW/86PS)
      • 1.5 dCi 90 (FW0G, FW05, FW08, FW11) (66kW/90PS)
      • 1.6 16V LPG (FW03, FW09, FW0W) (78kW/106PS)
    • KANGOO BE BOP (KW0/1_)
      • 1.5 dCi 75 (55kW/75PS)
      • 1.6 (KW0D) (78kW/106PS)
      • 1.5 dCi (KW0G) (66kW/90PS)
    • CLIO III (BR0/1, CR0/1)
      • 1.6 16V (BR05, BR0B, BR0Y, BR15, BR1J, BR1M, BR1Y, CR0B,... (82kW/112PS)
      • 1.4 16V (72kW/98PS)
      • 1.5 dCi (C/BR0G, C/BR1G) (50kW/68PS)
      • 1.5 dCi (BR17, CR17) (63kW/86PS)
      • 2.0 16V Sport (CR0N, CR1P) (145kW/197PS)
      • 1.5 dCi (47kW/64PS)
      • 1.5 dCi (60kW/82PS)
      • 1.5 dCi (48kW/65PS)
      • 2.0 16V Sport (148kW/200PS)
      • 1.5 dCi (55kW/75PS)
      • 1.5 dCi (65kW/88PS)
    • CLIO III Grandtour (KR0/1_)
      • 1.6 16V (KR0B) (82kW/112PS)
      • 1.5 dCi (KR0G) (50kW/68PS)
      • 1.5 dCi (KR0F) (63kW/86PS)
      • 1.5 dCi (55kW/75PS)
      • 1.5 dCi (65kW/88PS)
      • 1.4 16V (72kW/98PS)
      • 1.5 dCi (48kW/65PS)
    • KANGOO / GRAND KANGOO II (KW0/1_)
      • 1.6 (KW00, KW0Y, KW0E, KW0N, KW0P) (64kW/87PS)
      • 1.6 16V (KW03, KW09, KW0D, KW0U, KW0W, KW13) (78kW/106PS)
      • 1.5 dCi 70 (KW0V, KW0A) (50kW/68PS)
      • 1.5 dCi 85 (KW0K, KW0L, KW0B) (63kW/86PS)
      • 1.6 16V FLEX (KW01) (78kW/106PS)
      • 1.5 dCi 75 (KW07, KW10, KW04) (55kW/75PS)
      • 1.5 dCi 90 (KW05, KW08, KW0G, KW11) (66kW/90PS)
    • TWINGO II (CN0_)
      • 1.6 RS (CN0N, CN0R, CN0S) (98kW/133PS)
    • MEGANE III Coupe (DZ0/1_)
      • 1.6 16V (DZ0H) (74kW/101PS)
      • 1.5 dCi (DZ0C, DZ1A) (66kW/90PS)
      • 1.6 16V Bifuel (DZ03, DZ1Y) (81kW/110PS)
      • 1.5 dCi (DZ0A) (63kW/86PS)
    • CLIO II (BB_, CB_)
      • 1.5 dCi (BB3N, CB3N) (62kW/84PS)
    • MEGANE III Grandtour (KZ0/1)
      • 1.6 16V (KZ0H) (74kW/101PS)
      • 1.5 dCi (KZ0C, KZ1A) (66kW/90PS)
      • 1.5 dCi (63kW/86PS)
    • CLIO IV (BH_)
      • 1.5 dCi 90 (66kW/90PS)
      • 1.5 dCi 75 (55kW/75PS)
      • 0.9 TCe 90 (BHNF, BHMA, BHMH, BHJK, BHJR) (66kW/90PS)
      • 1.5 dCi 110 (81kW/110PS)
      • 0.9 TCe 75 (BHNP) (56kW/76PS)
      • 1.5 dCi (BHMW) (63kW/86PS)
    • CLIO IV Grandtour (KH_)
      • 0.9 TCe 90 (66kW/90PS)
      • 1.5 dCi 75 (55kW/75PS)
      • 1.5 dCi 90 (KHN3, KHN4) (66kW/90PS)
      • 1.5 dCi 110 (81kW/110PS)
      • 0.9 TCe 75 (KHNP) (56kW/76PS)
    • CLIO IV Furgons/Hečbeks (BH_)
      • 0.9 TCe 90 (66kW/90PS)
      • 1.5 dCi 75 (55kW/75PS)
      • 1.5 dCi 90 (BHAJ) (66kW/90PS)
      • 0.9 TCe 75 (56kW/76PS)
    • CLIO V (B7_)
      • 1.0 TCe 100 (B7MT) (74kW/101PS)
      • 1.0 LPG (B7MT) (74kW/101PS)
      • 1.0 TCe 90 (B7MT) (67kW/91PS)
      • 1.0 LPG (B7MT) (67kW/91PS)
    • CLIO IV Furgons/Universālis (KH_)
      • 1.5 dCi 75 (55kW/75PS)
      • 0.9 TCe 90 (66kW/90PS)
      • 1.5 dCi 90 (66kW/90PS)
  • DACIA
    • SANDERO
      • 1.5 dCi (55kW/75PS)
      • 1.5 dCi (65kW/88PS)
      • 1.6 16V Bifuel (77kW/105PS)
      • 1.6 (BS0D, BS0B, BS0F, BS0H) (64kW/87PS)
      • 1.5 dCi (50kW/68PS)
      • 1.5 dCi (63kW/86PS)
      • 1.5 dCi (48kW/65PS)
      • 1.6 LPG (64kW/87PS)
    • LOGAN (LS_)
      • 1.5 dCi (LS0W) (63kW/86PS)
      • 1.6 16V Flexifuel (77kW/105PS)
    • SANDERO II
      • 1.5 dCi (66kW/90PS)
    • LOGAN II
      • 1.5 dCi (66kW/90PS)
    • LOGAN MCV II
      • 1.5 dCi (66kW/90PS)
    • JOGGER (RK_)
      • 1.0 TCe 100 ECO-G (RKMT) (74kW/101PS)