SNR CV Boot Kit IBK55.008
Compatible with DACIA LOGAN (LS_) , DACIA DUSTER (HS_) , DACIA SANDERO Show more info
inc. VAT 21%
In stock 2
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN IBK55.008
Make SNR
EAN 3413521589850
  • High-quality CV boot kit for drive shaft protection.
  • Part number: IBK55.008
  • Brand: SNR
  • Prevents grease leakage and contamination.
  • Protects against dirt and moisture.
  • Ensures proper lubrication of CV joints.
  • Contributes to smooth power transfer.
  • Durable construction for longevity.
Parameters
Trilobal boots
    • LOGAN (LS_)
      • 1.4 MPI LPG (LS0C) (55kW/75PS)
      • 1.6 MPI 85 (62kW/84PS)
      • 1.5 dCi (LS04) (55kW/75PS)
      • 1.2 16V (LS1N, LS02, BS02) (55kW/75PS)
      • 1.6 Bifuel (62kW/84PS)
      • 1.4 (LS0A, LS0C, LS0E, LS0G) (55kW/75PS)
      • 1.6 (LS0B, LS0D, LS0F, LS0H) (64kW/87PS)
      • 1.2 16V LPG (55kW/75PS)
    • DUSTER (HS_)
      • 1.5 dCi 4x4 (66kW/90PS)
      • 1.5 dCi 4x4 (HSMC, HSMD) (81kW/110PS)
      • 1.6 16V 4x4 (77kW/105PS)
    • SANDERO
      • 1.2 16V (55kW/75PS)
      • 1.6 16V (77kW/105PS)
    • SANDERO II
      • 1.5 dCi 75 / Blue dCi 75 (B8JW, B8M4, B8AH, B8M7, B8M6) (55kW/75PS)
      • 1.2 (55kW/75PS)
      • 1.2 LPG (55kW/75PS)
      • TCe 90 (B8M1, B8MA, B8AC) (66kW/90PS)
      • 1.5 dCi (66kW/90PS)
      • 1.2 (54kW/73PS)
      • TCe 90 LPG (B8M1) (66kW/90PS)
      • 1.0 SCe 75 (B8JC, B8JD) (54kW/73PS)
    • LOGAN II
      • 1.2 LPG (55kW/75PS)
      • TCe 90 (L8MA, L8M1, L8AC) (66kW/90PS)
      • 1.2 (55kW/75PS)
      • 1.5 dCi / Blue dCi 75 (55kW/75PS)
      • 1.5 dCi (66kW/90PS)
      • 1.6 16V (77kW/105PS)
      • 1.5 dCi (63kW/84PS)
      • 1.2 (54kW/73PS)
      • TCe 90 LPG (66kW/90PS)
      • 1.0 SCe 75 (54kW/73PS)
      • 1.2 LPG (53kW/72PS)
    • LOGAN MCV II
      • 1.2 (55kW/75PS)
      • TCe 90 (K8M1, K8MA, K8AC) (66kW/90PS)
      • 1.2 LPG (55kW/75PS)
      • 1.2 (54kW/73PS)
      • 1.0 SCe 75 (54kW/73PS)
      • 1.2 LPG (53kW/72PS)
    • DUSTER Furgons/apvidus automobilis (SUV)
      • 1.6 16V 4x4 (77kW/105PS)
      • 1.5 dCi 4x4 (66kW/90PS)
  • RENAULT
    • CLIO IV (BH_)
      • 1.2 16V (54kW/73PS)
      • 1.2 16V (BHA1, BHAK, BHMG, BHMK) (55kW/75PS)
    • CLIO IV Grandtour (KH_)
      • 1.2 16V (54kW/73PS)
    • LOGAN/STEPWAY II (L8_)
      • 1.2 (55kW/75PS)
      • 1.6 (60kW/82PS)
    • CLIO V (B7_)
      • 1.3 TCe 130 (B7MF) (96kW/131PS)
      • 1.5 Blue dCi 85 (B7AG) (63kW/86PS)
      • 1.5 Blue dCi 115 (B7AD) (85kW/116PS)
      • 1.0 SCe 75 (B7M5) (53kW/72PS)
      • 1.0 SCe 65 (B7MR) (48kW/65PS)
      • 1.0 SCe 65 (B7MG) (49kW/67PS)
    • SANDERO/STEPWAY II (B8_)
      • 1.5 dCi (B8AL) (66kW/90PS)