SNR IBK55.007 Drive Shaft Dust Cover Kit
Compatible with DACIA LOGAN (LS_) , DACIA SANDERO , DACIA LOGAN MCV (KS_) Show more info
inc. VAT 21%
In stock 703
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN IBK55.007
Make SNR
EAN 3413521589812
  • Protects drive shaft from dirt, water, and debris
  • Ensures proper sealing of drivetrain components
  • Helps extend the lifespan of the drive shaft
  • Durable construction for long-lasting protection
  • Designed for a precise and reliable fit
  • Essential for maintaining drivetrain performance
  • Easy to install
Installation side
On the gearbox side
Parameters
Circular boots
Additional article/Additional info 2
with a roller bearing
Installation side
Front axle on the left
Front axle right
  • DACIA
    • LOGAN (LS_)
      • 1.4 MPI LPG (LS0C) (55kW/75PS)
      • 1.6 MPI 85 (62kW/84PS)
      • 1.5 dCi (LS04) (55kW/75PS)
      • 1.2 16V (LS1N, LS02, BS02) (55kW/75PS)
      • 1.6 Bifuel (62kW/84PS)
      • 1.4 (LS0A, LS0C, LS0E, LS0G) (55kW/75PS)
      • 1.6 (LS0B, LS0D, LS0F, LS0H) (64kW/87PS)
      • 1.5 dCi (LS0J, LS0Y) (48kW/65PS)
      • 1.6 16V (LS09, LS0L, LS0M, LS0P, LS0V, LS18, LS1S, LS1V,... (77kW/105PS)
      • 1.5 dCi (LS0K) (50kW/68PS)
      • 1.6 16V Flexifuel (77kW/105PS)
      • 1.2 16V LPG (55kW/75PS)
    • SANDERO
      • 1.6 MPI 85 (BS03) (62kW/84PS)
      • 1.4 MPI LPG (53kW/72PS)
      • 1.2 16V LPG (55kW/75PS)
      • 1.4 (BS0C, BS0A, BS0G, BS1F, BS0E) (55kW/75PS)
      • 1.6 (BS0D, BS0B, BS0F, BS0H) (64kW/87PS)
      • 1.5 dCi (50kW/68PS)
      • 1.2 16V (55kW/75PS)
      • 1.6 16V (77kW/105PS)
      • 1.6 LPG (62kW/84PS)
      • 1.5 dCi (48kW/65PS)
      • 1.6 LPG (64kW/87PS)
    • LOGAN MCV (KS_)
      • 1.6 MPI 85 (62kW/84PS)
      • 1.6 16V Hi-Flex (77kW/105PS)
      • 1.4 (55kW/75PS)
      • 1.6 (KS0B, KS0D, KS0F) (64kW/87PS)
      • 1.6 16V (KS0L, KS0M, KS0P, KS1S) (77kW/105PS)
      • 1.6 Bifuel (64kW/87PS)
      • 1.6 Bifuel (62kW/84PS)
    • LOGAN Pick-up (US_)
      • 1.6 MPI 85 (62kW/84PS)
    • SOLENZA (B41_)
      • 1.4 (B41A, B41B, B41C) (55kW/75PS)
      • 1.9 D (B41E, B41F, B41G) (46kW/63PS)
    • LODGY (JS_)
      • 1.6 (61kW/83PS)
      • 1.6 LPG (61kW/83PS)
    • LOGAN EXPRESS (FS_)
      • 1.4 (55kW/75PS)
    • SANDERO II
      • 1.5 dCi 75 / Blue dCi 75 (B8JW, B8M4, B8AH, B8M7, B8M6) (55kW/75PS)
      • 1.2 (55kW/75PS)
      • 1.2 LPG (55kW/75PS)
      • TCe 90 (B8M1, B8MA, B8AC) (66kW/90PS)
      • 1.5 dCi (66kW/90PS)
      • 1.2 (54kW/73PS)
      • TCe 90 LPG (B8M1) (66kW/90PS)
      • 1.0 SCe 75 (B8JC, B8JD) (54kW/73PS)
    • LOGAN II
      • 1.2 LPG (55kW/75PS)
      • 1.2 (55kW/75PS)
      • 1.6 16V (77kW/105PS)
      • 1.5 dCi (63kW/84PS)
      • 1.2 (54kW/73PS)
      • 1.0 SCe 75 (54kW/73PS)
      • 1.2 LPG (53kW/72PS)
    • LOGAN MCV II
      • 1.2 (55kW/75PS)
      • 1.2 LPG (55kW/75PS)
      • 1.2 (54kW/73PS)
      • 1.0 SCe 75 (54kW/73PS)
      • 1.2 LPG (53kW/72PS)
  • RENAULT
    • TWINGO I (C06_)
      • 1.2 (C066, C068) (43kW/58PS)
      • 1.2 16V (C060) (44kW/60PS)
    • TWINGO I Furgons/Hečbeks (S06_)
      • 1.2 (S066, S068) (43kW/58PS)
    • LAGUNA II (BG0/1_)
      • 1.6 16V (BG0A, BG0L) (79kW/107PS)
      • 1.8 16V (BG0B, BG0C, BG0J, BG0M, BG0V) (89kW/121PS)
      • 2.0 16V IDE (BG0N) (103kW/140PS)
      • 1.9 dCI (BG0E) (77kW/105PS)
      • 1.8 16V (BG0B, BG0M) (88kW/120PS)
      • 1.8 16V (BG06, BG0J, BG0M) (85kW/116PS)
      • 1.9 dCi (BG0R, BG0E) (74kW/100PS)
      • 2.0 16V (BG00, BG0K, BG0P, BG0W) (99kW/135PS)
      • 2.0 16V Turbo (BG0S, BG1L, BG1M) (120kW/163PS)
      • 1.9 dCi (BG05) (68kW/92PS)
      • 2.0 16V (BG03, BG0Z, BG0T, BG1Y) (125kW/170PS)
      • 2.0 16V (BG1Y) (150kW/204PS)
      • 1.6 16V (BG1G, BG1H) (82kW/112PS)
      • 1.6 (76kW/103PS)
      • 1.9 dCi (79kW/107PS)
      • 1.8 16V (BG04, BG0B, BG0C, BG0V) (86kW/117PS)
      • 2.0 16V (BG00, BG0W, BG0K, BG0P) (98kW/133PS)
      • 1.6 LPG (79kW/107PS)
    • LAGUNA II Grandtour (KG0/1_)
      • 1.6 16V (KG0A, KG0L) (79kW/107PS)
      • 1.8 16V (89kW/121PS)
      • 2.0 16V IDE (KG0N) (103kW/140PS)
      • 1.9 dCI (KG0E) (77kW/105PS)
      • 1.8 16V (KG0J) (85kW/116PS)
      • 1.8 16V (KG0B, KG0M) (88kW/120PS)
      • 1.9 dCi (KG0E, KG0R) (74kW/100PS)
      • 2.0 16V (KG00, KG0K, KG0W, KG0P) (99kW/135PS)
      • 2.0 16V Turbo (KG0S, KG1L, KG03) (120kW/163PS)
      • 1.9 dCi (KG05) (68kW/92PS)
      • 2.0 16V (KG03, KG0Z, KG0T, KG1Y) (125kW/170PS)
      • 2.0 16V (KG1Y) (150kW/204PS)
      • 1.9 dCi (KG1A, KG1W, KG0G) (81kW/110PS)
      • 1.6 16V (82kW/112PS)
      • 1.6 (76kW/103PS)
      • 1.6 Bifuel (79kW/107PS)
      • 1.9 dCi (79kW/107PS)
      • 1.8 16V (86kW/117PS)
      • 2.0 16V (KG00, KG0K, KG0W, KG0P) (98kW/133PS)
      • 1.9 dCi (66kW/90PS)
    • TWINGO II (CN0_)
      • 1.2 16V (CN0K, CN0V, CN0A) (56kW/76PS)
      • 1.2 16V (CN04, CN0B) (55kW/75PS)
      • 1.2 16V (55kW/75PS)
    • LOGAN I (LS_)
      • 1.4 (55kW/75PS)
      • 1.6 (64kW/87PS)
      • 1.5 dCi (50kW/68PS)
      • 1.6 (LS0L, LS09, LS0V, LS0P, LS18, LS1S, LS1V, LS1Y,... (77kW/105PS)
      • 1.5 dCi (48kW/65PS)
    • LOGAN I Universālis (KS_)
      • 1.6 (64kW/87PS)
      • 1.6 (KS0L, KS0M, KS0P, KS1S) (77kW/105PS)
      • 1.4 (55kW/75PS)
    • LOGAN/STEPWAY II (L8_)
      • 1.2 (55kW/75PS)
      • 1.6 (60kW/82PS)
  • LADA
    • LARGUS Furgons/Universālis (KS0_, RS0_, KSA_)
      • 1.6 CNG (KSA45) (69kW/94PS)
    • LARGUS (KS0_, RS0_, KSA_)
      • 1.6 CNG (KSA45) (69kW/94PS)