ABS Sensor Front Left/Right SNR ASB150.08
Compatible with BMW 3 (E46) , BMW 3 Coupe (E46) , BMW 3 Touring (E46) Show more info
inc. VAT 21%
In stock 1
Delivery 1 day (14.05.2026)
PN ASB150.08
Make SNR
EAN 3413521603235
  • Monitors wheel speed for ABS system
  • Ensures proper anti-lock braking function
  • Designed for reliable and accurate readings
  • Durable construction for longevity
  • Direct fit for specified vehicle applications
  • Helps maintain steering control during braking
Cable length [mm]
515
Installation side
Front axle right
  • BMW
    • 3 (E46)
      • 318 i (87kW/118PS)
      • 328 i (142kW/193PS)
      • 320 d (100kW/136PS)
      • 323 i (125kW/170PS)
      • 320 i (110kW/150PS)
      • 316 i (77kW/105PS)
      • 330 d (135kW/184PS)
      • 330 i (170kW/231PS)
      • 320 i (125kW/170PS)
      • 325 i (141kW/192PS)
      • 316 i (77kW/105PS)
      • 318 i (105kW/143PS)
      • 320 d (110kW/150PS)
      • 318 d (85kW/116PS)
      • 316 i (85kW/115PS)
      • 330 d (150kW/204PS)
      • 318 d (85kW/116PS)
      • 316 i (85kW/115PS)
    • 3 Coupe (E46)
      • 323 Ci (125kW/170PS)
      • 320 Ci (110kW/150PS)
      • 318 Ci (87kW/118PS)
      • M3 (252kW/343PS)
      • 320 Ci (125kW/170PS)
      • 325 Ci (141kW/192PS)
      • 316 Ci (77kW/105PS)
      • 318 Ci (105kW/143PS)
      • 330 Cd (150kW/204PS)
      • 320 Cd (110kW/150PS)
      • M3 CSL (265kW/360PS)
      • 316 Ci (85kW/115PS)
      • 318 Ci (110kW/150PS)
      • 330 Ci (170kW/231PS)
    • 3 Touring (E46)
      • 320 i (110kW/150PS)
      • 318 i (87kW/118PS)
      • 320 d (100kW/136PS)
      • 330 d (135kW/184PS)
      • 330 xd (135kW/184PS)
      • 330 xi (170kW/231PS)
      • 330 i (170kW/231PS)
      • 320 i (125kW/170PS)
      • 325 i (141kW/192PS)
      • 325 xi (141kW/192PS)
      • 320 d (110kW/150PS)
      • 318 i (105kW/143PS)
      • 316 i (85kW/115PS)
      • 318 d (85kW/115PS)
      • 330 d (150kW/204PS)
      • 318 d (85kW/116PS)
    • 3 Kabriolets (E46)
      • 323 Ci (125kW/170PS)
      • 330 Ci (170kW/231PS)
      • 320 Ci (125kW/170PS)
      • 325 Ci (141kW/192PS)
      • M3 (252kW/343PS)
      • 318 Ci (105kW/143PS)
      • 320 Cd (110kW/150PS)
      • 330 Cd (150kW/204PS)
      • 318 Ci (110kW/150PS)
    • 3 Compact (E46)
      • 316 ti (85kW/115PS)
      • 325 ti (141kW/192PS)
      • 318 ti (105kW/143PS)
      • 320 td (110kW/150PS)
      • 318 td (85kW/115PS)
      • 316 ti (85kW/115PS)
    • Z4 Roadster (E85)
      • 3.0 i (170kW/231PS)
      • 2.5 i (141kW/192PS)
      • 2.2 i (125kW/170PS)
      • 2.0 i (110kW/150PS)
      • 2.5 i (130kW/177PS)
      • 2.5 si (160kW/218PS)
      • 3.0 si (195kW/265PS)
      • M (252kW/343PS)
    • 3 (E90)
      • 320 i (110kW/150PS)
    • Z4 Coupe (E86)
      • 3.0 si (195kW/265PS)
      • M (252kW/343PS)
    • Z4 Roadster (E89)
      • sDrive 23 i (150kW/204PS)