MONROE Shock Absorbers 742240SP
Compatible with VOLVO XC60 I SUV (156) , VOLVO XC60 I VAN (156) ,
inc. VAT 21%
In stock 12
Delivery 1 day (14.05.2026)
PN 742240SP
Make MONROE
EAN 5412096556593
  • Restores original ride and handling
  • Engineered for optimal performance
  • Durable construction for longevity
  • Improves driving comfort
  • Ensures proper tire contact with the road
  • Direct fit for easy installation
  • Reliable braking and steering support
Type of shock absorber
Gas pressure
Shock absorber construction
Shock absorber strut
Shock Absorber-Mounting Type
Upper pin
Shock Absorber-Mounting Type
lower clamp
Shock absorber system
Two pipes
Warranty
5-year warranty with accessories when replacing in pairs
Length 1 [mm]
306
Length 2 [mm]
468
Bore diameter [mm]
3+2
Piston rod diameter [mm]
2+2
cross-reference numbers
742241SP
Recommended accessory part number
MK323
MK400
PK370
Mass [kg]
4,400
Package length [cm]
57,3
Package width [cm]
20,4
Package height [cm]
20,4
  • VOLVO
    • XC60 I SUV (156)
      • T5 (177kW/241PS)
      • D5 AWD (158kW/215PS)
      • T6 AWD (210kW/286PS)
      • 2.4 D / D3 / D4 AWD (120kW/163PS)
      • D5 AWD (136kW/185PS)
      • D5 AWD (151kW/205PS)
      • 2.4 D (129kW/175PS)
      • 3.2 AWD (175kW/238PS)
      • 2.0 T (149kW/203PS)
      • 3.2 AWD (179kW/243PS)
      • T6 AWD (224kW/304PS)
      • D3 / D4 (120kW/163PS)
      • D3 (100kW/136PS)
      • D4 AWD (133kW/181PS)
      • D4 (133kW/181PS)
      • T5 (180kW/245PS)
      • T6 (225kW/306PS)
      • T6 AWD (242kW/329PS)
      • D5 AWD (169kW/230PS)
      • T5 AWD (187kW/254PS)
      • D3 (110kW/150PS)
      • D4 (140kW/190PS)
      • D4 AWD (140kW/190PS)
      • D5 AWD (162kW/220PS)
      • T6 AWD (225kW/306PS)
      • T5 AWD (180kW/245PS)
    • XC60 I VAN (156)
      • D3 (100kW/136PS)
      • D4 (120kW/163PS)
      • D4 AWD (120kW/163PS)
      • D5 AWD (158kW/215PS)