MONROE 742003SP Shock Absorbers
inc. VAT 21%
In stock 1
Delivery 1 day (14.05.2026)
PN 742003SP
Make MONROE
EAN 5412096539091
  • Direct fit for specified vehicle applications
  • Engineered for optimal ride comfort and handling
  • Durable construction for long-lasting performance
  • Helps maintain tire-to-road contact
  • Reduces body roll and brake dive
  • Restores original ride and control characteristics
  • Manufactured by MONROE
Type of shock absorber
Gas pressure
Shock absorber construction
Shock absorber strut
Shock Absorber-Mounting Type
Upper pin
Shock Absorber-Mounting Type
lower clamp
Shock absorber system
Two pipes
Warranty
5-year warranty with accessories when replacing in pairs
Length 1 [mm]
270
Length 2 [mm]
417
Bore diameter [mm]
+35
Piston rod diameter [mm]
+25
Recommended accessory part number
MK198
PK339
Mass [kg]
5,900
Package length [cm]
71,5
Package width [cm]
2+2
Package height [cm]
21,9
  • MERCEDES-BENZ
    • C-CLASS T-Model (S203)
      • C 220 CDI (203.208) (100kW/136PS)
      • C 200 Kompressor (203.245) (120kW/163PS)
      • C 320 (203.264) (160kW/218PS)
      • C 200 CDI (203.204) (85kW/116PS)
      • C 220 CDI (203.206, 203.208) (105kW/143PS)
      • C 270 CDI (203.216) (125kW/170PS)
      • C 180 (203.235) (95kW/129PS)
      • C 240 (203.261) (125kW/170PS)
      • C 32 AMG Kompressor (203.265) (260kW/354PS)
      • C 200 CDI (203.204) (75kW/102PS)
      • C 180 Kompressor (203.246) (105kW/143PS)
      • C 200 Kompressor (203.242) (120kW/163PS)
      • C 30 CDI AMG (203.218) (170kW/231PS)
      • C 200 CGI Kompressor (203.243) (125kW/170PS)
      • C 200 CDI (203.207) (90kW/122PS)
      • C 230 Kompressor (203.240) (141kW/192PS)
      • C 220 CDI (203.208) (110kW/150PS)
      • C 350 (203.256) (200kW/272PS)
      • C 350 4-matic (203.287) (200kW/272PS)
      • C 280 (203.254) (170kW/231PS)
      • C 280 4-matic (203.292) (170kW/231PS)
      • C 230 (203.252) (150kW/204PS)
      • C 320 CDI (203.220) (165kW/224PS)
      • C 270 CDI (203.216) (120kW/163PS)
    • C-CLASS (W203)
      • C 180 (203.035) (95kW/129PS)
      • C 200 Kompressor (203.045) (120kW/163PS)
      • C 240 (203.061) (125kW/170PS)
      • C 320 (203.064) (160kW/218PS)
      • C 200 CDI (203.004) (85kW/116PS)
      • C 270 CDI (203.016) (125kW/170PS)
      • C 220 CDI (203.006, 203.008) (105kW/143PS)
      • C 200 CDI (203.004) (75kW/102PS)
      • C 180 Kompressor (203.046) (105kW/143PS)
      • C 200 Kompressor (203.042) (120kW/163PS)
      • C 200 CDI (203.007) (90kW/122PS)
      • C 200 CGI Kompressor (203.043) (125kW/170PS)
      • C 220 CDI (203.008) (110kW/150PS)
      • C 320 CDI (203.020) (165kW/224PS)
      • C 280 (203.054) (170kW/231PS)
      • C 350 (203.056) (200kW/272PS)
      • C 230 (203.052) (150kW/204PS)
      • C 220 CDI (203.006) (100kW/136PS)
      • C 270 CDI (203.016) (120kW/163PS)
    • C-CLASS Coupe (CL203)
      • C 180 (203.735) (95kW/129PS)
      • C 200 Kompressor (203.745) (120kW/163PS)
      • C 220 CDI (203.706) (105kW/143PS)
      • C 230 Kompressor (203.747) (145kW/197PS)
      • C 180 Kompressor (203.746) (105kW/143PS)
      • C 200 Kompressor (203.742) (120kW/163PS)
      • C 230 Kompressor (203.740) (141kW/192PS)
      • C 30 CDI AMG (203.718) (170kW/231PS)
      • C 320 (203.764) (160kW/218PS)
      • C 200 CGI Kompressor (203.743) (125kW/170PS)
      • C 200 CDI (203.707) (90kW/122PS)
      • C 220 CDI (203.708) (110kW/150PS)
      • C 350 (203.756) (200kW/272PS)
      • C 230 (203.752) (150kW/204PS)
      • C 160 Kompressor (203.730) (90kW/122PS)
    • CLK (C209)
      • CLK 320 (209.365) (160kW/218PS)
      • CLK 500 (209.375) (225kW/306PS)
      • CLK 240 (209.361) (125kW/170PS)
      • CLK 200 Kompressor (209.342) (120kW/163PS)
      • CLK 200 CGI (209.343) (125kW/170PS)
      • CLK 270 CDI (209.316) (125kW/170PS)
      • CLK 350 (209.356) (200kW/272PS)
      • CLK 280 (209.354) (170kW/231PS)
      • CLK 220 CDI (209.308) (110kW/150PS)
      • CLK 320 CDI (209.320) (165kW/224PS)
      • CLK 500 (209.372) (285kW/388PS)
      • CLK 200 Kompressor (209.341) (135kW/184PS)
      • CLK 220 CDI (209.308) (100kW/136PS)
    • CLK Kabriolets (A209)
      • CLK 240 (209.461) (125kW/170PS)
      • CLK 320 (209.465) (160kW/218PS)
      • CLK 500 (209.475) (225kW/306PS)
      • CLK 55 AMG (209.476) (270kW/367PS)
      • CLK 350 (209.456) (200kW/272PS)
      • CLK 280 (209.454) (170kW/231PS)
      • CLK 63 AMG (209.477) (354kW/481PS)
      • CLK 320 CDI (209.420) (165kW/224PS)
      • CLK 500 (209.472) (285kW/388PS)
    • CLC-CLASS (CL203)
      • CLC 180 Kompressor (203.746) (105kW/143PS)
      • CLC 200 Kompressor (203.741) (135kW/184PS)
      • CLC 230 (203.752) (150kW/204PS)
      • CLC 350 (203.756) (200kW/272PS)
      • CLC 200 CDI (203.707) (90kW/122PS)
      • CLC 220 CDI (203.708) (110kW/150PS)
      • CLC 250 (150kW/204PS)
      • CLC 160 (203.731) (95kW/129PS)