KAMOKA JQ101002 Brake Pad Set, Disc Brakes
High-quality brake pad set for disc brake systems. Ensures reliable stopping power for your vehicle.
inc. VAT 21%
In stock 3
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN JQ101002
Make KAMOKA
  • Part Code: JQ101002
  • Brand: KAMOKA
  • Type: Brake Pad Set
  • System: Disc Brakes
  • Designed for reliable stopping power
  • Durable construction for longevity
  • Meets quality standards
  • Easy installation
Installation side
Front axle
Width [mm]
132
Thickness [mm]
17
Height [mm]
5/8"
Wear sensor
with wear sound warning signal
Additional article/Additional information
with accessories
Additional article/Additional info 2
with a pressure plate
  • KIA
    • RIO IV (YB, SC, FB)
      • 1.25 (62kW/84PS)
      • 1.4 (73kW/99PS)
      • 1.0 T-GDI 100 (74kW/101PS)
      • 1.0 T-GDI 120 (88kW/120PS)
      • 1.4 CRDi 77 (57kW/78PS)
      • 1.4 CRDi 90 (66kW/90PS)
      • 1.25 LPG (60kW/82PS)
      • 1.0 T-GDI 120 Eco-Dynamics+ (88kW/120PS)
      • 1.2 CVVT (62kW/84PS)
      • 1.0 T-GDI 100 Eco-Dynamics+ (74kW/101PS)
    • STONIC (YB)
      • 1.2 CVVT (62kW/84PS)
      • 1.4 CVVT (73kW/99PS)
      • 1.0 T-GDi (88kW/120PS)
      • 1.6 CRDi (81kW/110PS)
      • 1.0 T-GDi (74kW/101PS)
      • 1.6 CRDi (85kW/116PS)
      • 1.6 CRDi (100kW/136PS)
      • 1.4 LPG (71kW/97PS)
      • 1.0 T-GDi Eco-Dynamics+ (88kW/120PS)
      • 1.0 T-GDi Eco-Dynamics+ (74kW/101PS)
      • 1.2 CVVT (62kW/84PS)
    • RIO IV Hatchback Van (YB, SC, FB)
      • 1.0 T-GDI 120 (88kW/120PS)
    • STONIC Hatchback Van (YB)
      • 1.0 T-GDi (74kW/101PS)
      • 1.6 CRDi (85kW/116PS)