GATES TVD1033A Crankshaft Pulley
inc. VAT 21%
In stock 6
Delivery 1 day (14.05.2026)
PN TVD1033A
Make GATES
EAN 5414465397912
  • Direct fit for specific vehicle applications
  • Ensures accurate engine timing
  • Durable construction for longevity
  • Supports proper accessory drive function
  • Manufactured by GATES, a trusted brand
  • Part number TVD1033A
Additional article/Additional information
with accessories
Number of grooves
6
Outer diameter [mm]
192,5
Inner diameter [mm]
18"
Width [mm]
57
  • VW
    • TRANSPORTER T4 Autobuss (70B, 70C, 7DB, 7DK, 70J, 70K, 7DC,
      • 2.4 D Syncro (57kW/78PS)
      • 2.4 D (57kW/78PS)
      • 2.5 TDI (75kW/102PS)
      • 2.5 TDI Syncro (75kW/102PS)
      • 2.5 TDI (65kW/88PS)
      • 2.5 TDI (111kW/151PS)
      • 2.4 D (55kW/75PS)
    • TRANSPORTER T4 Furgons (70A, 70H, 7DA, 7DH)
      • 2.4 D (57kW/78PS)
      • 2.4 D Syncro (57kW/78PS)
      • 2.5 TDI (75kW/102PS)
      • 2.4 D (55kW/75PS)
      • 2.5 TDI Syncro (75kW/102PS)
      • 2.5 TDI (65kW/88PS)
      • 2.5 TDI (111kW/151PS)
    • TRANSPORTER T4 Platforma/Šasija (70E, 70L, 70M, 7DE, 7DL, 7D
      • 2.4 D (57kW/78PS)
      • 2.4 D Syncro (57kW/78PS)
      • 2.5 TDI (75kW/102PS)
      • 2.4 D (55kW/75PS)
      • 2.5 TDI (65kW/88PS)
      • 2.5 TDI Syncro (75kW/102PS)
    • LT 28-35 II Autobuss (2DB, 2DE, 2DK)
      • 2.5 SDI (55kW/75PS)
      • 2.5 TDI (75kW/102PS)
      • 2.5 TDI (66kW/90PS)
      • 2.5 TDI (80kW/109PS)
      • 2.5 TDI (61kW/83PS)
      • 2.5 TDI (70kW/95PS)
    • LT 28-46 II Platforma/Šasija (2DC, 2DF, 2DG, 2DL, 2DM)
      • 2.5 SDI (55kW/75PS)
      • 2.5 TDI (75kW/102PS)
      • 2.5 TDI (66kW/90PS)
      • 2.5 TDI (80kW/109PS)
      • 2.5 TDI (61kW/83PS)
      • 2.5 TDI (70kW/95PS)
    • LT 28-46 II Furgons (2DA, 2DD, 2DH)
      • 2.5 SDI (55kW/75PS)
      • 2.5 TDI (75kW/102PS)
      • 2.5 TDI (66kW/90PS)
      • 2.5 TDI (80kW/109PS)
      • 2.5 TDI (61kW/83PS)
      • 2.5 TDI (70kW/95PS)
    • CRAFTER 30-35 Autobuss (2E_)
      • 2.5 TDI (65kW/88PS)
      • 2.5 TDI (80kW/109PS)
      • 2.5 TDI (100kW/136PS)
      • 2.5 TDI (120kW/163PS)
    • CRAFTER 30-50 Furgons (2E_)
      • 2.5 TDI (65kW/88PS)
      • 2.5 TDI (80kW/109PS)
      • 2.5 TDI (100kW/136PS)
      • 2.5 TDI (120kW/163PS)
    • CRAFTER 30-50 Platforma/Šasija (2F_)
      • 2.5 TDI (65kW/88PS)
      • 2.5 TDI (80kW/109PS)
      • 2.5 TDI (100kW/136PS)
      • 2.5 TDI (120kW/163PS)
    • CALIFORNIA T4 Camper (7DJ, 7DK, 70J)
      • 2.4 D (55kW/75PS)
  • AUDI
    • A6 C4 (4A2)
      • 2.5 TDI (103kW/140PS)
      • 2.5 TDI (85kW/116PS)
      • 2.5 TDI quattro (103kW/140PS)
    • A6 C4 Avant (4A5)
      • 2.5 TDI (103kW/140PS)
      • 2.5 TDI (85kW/116PS)
  • VOLVO
      • 2.5 TDI (103kW/140PS)
    • 850 Universālis (855)
      • 2.5 TDI (103kW/140PS)
    • S70 (874)
      • 2.5 TDI (103kW/140PS)
      • 2.5 TDi AWD (103kW/140PS)
    • V70 I (875, 876)
      • 2.5 TDI (103kW/140PS)
      • 2.5 TDi AWD (103kW/140PS)
    • S80 I (184)
      • 2.5 TDI (103kW/140PS)
    • V70 II (285)
      • 2.5 TDI (103kW/140PS)